Fico: Sme pripravení zabezpečiť navádzacie bariéry

Predseda vlády Robert Fico pripomenul, že od piatku platia v Rakúsku nové obmedzenia, pokiaľ ide o udeľovanie azylov a prechodu migrantov cez krajinu.

19.02.2016 16:55
Robert Fico Foto: ,
Slovenský premiér Robert Fico počas druhého dňa na zasadnutí lídrov Rady EÚ v Bruseli.
debata (227)

V praxi to podľa neho môže znamenať, že sa začnú vytvárať skupiny migrantov, ktorí nebudú môcť prejsť cez slovinsko-rakúsku hranicu. Ako dodal, vzniká tak nebezpečenstvo, že migranti budú hľadať iné spôsoby, ako sa dostať do Nemecka. „Preto je našou povinnosťou, ak boli prijaté takéto jednostranné kroky zo strany Rakúska, pripraviť sa na prípadné riziká,“ uviedol premiér.

Rakúsko stanovilo, že tento rok prijme 37 500 žiadostí o azyl. Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová oznámila, že vstup utečencov prechádzajúcich cez Rakúsko do iných európskych štátov bude obmedzený na 3 200 denne a žiadateľov o azyl v Rakúsku na 80 denne. Šíria sa však obavy, že toto opatrenie vyvolá dominový efekt – teda, že západobalkánske krajiny budú musieť tiež tvrdo obmedziť pohyb žiadateľov o azyl a vznikne humanitárna kríza v Grécku, kam v súčasnosti prichádza z Turecka väčšina utečencov smerujúcich ďalej na sever Európy.

„Na úseku, ktorý nazveme taký trojhran Slovensko – Maďarsko – Rakúsko, sme pripravení v krátkom čase, ak to je nevyhnutné, zabezpečiť príslušné technické opatrenia. Máme na mysli najmä navádzacie bariéry, podstatne efektívnejšiu ochranu zelenej hranice na úseku medzi Maďarskom a Slovenskom, ale rovnako musíme reagovať aj na možnosť, že by mohla byť zadržaná väčšia skupina nelegálnych migrantov,“ povedal premiér na margo možných opatrení. Fico takisto uviedol, že nepôjde len o opatrenia na hraniciach Rakúska, Slovenska a Maďarska, ale pôjde aj o opatrenia vo vnútrozemí.

Európa je ako ementál, možno obetuje Grécko

Šéf slovenskej vlády takisto uviedol, že migranti začínajú prúdiť do Európy aj z Egypta. Podľa Ficových slov o tom informoval maltský premiér. V Egypte sa nachádza obrovské množstvo utečencov, ktorí „vidiac, že Európa je ako ementál, pokiaľ ide o ochranu hraníc, využívajú tieto diery“.

Fico uviedol, že napätie medzi členskými štátmi EÚ je obrovské. „Začína sa nám komplet rúcať Schengen. Priznám sa, že sme nenašli žiadnu odpoveď,“ vyhlásil premiér na summite v Bruseli. Tvrdí, že sa stále kladie veľký dôraz na dohodu medzi EÚ a Tureckom a na ochranu hranice medzi Tureckom a Gréckom.

Ak tento plán na riešenie migračnej krízy stroskotá, musí prísť plán B, myslí si Fico. To je plán, ktorý krajiny Vyšehradskej štvorky prezentovali v pondelok v Prahe. Ide o ochranu hraníc na grécko-bulharskej a grécko-macedónskej úrovni. Trvá však na tom, že na tomto kroku musí panovať celoeurópska zhoda. Plán B je však podľa neho otázkou dvoch – troch týždňov.

„Nie je možné, aby nastalo výrazné zlepšenie v tom čase v Grécku,“ dodal. Premiéri ostatných členských krajín si podľa Fica uvedomujú, že pokiaľ nedôjde v najbližších dvoch – troch týždňoch k „reálnemu, aspoň miernemu zlepšeniu situácie, tak pravdepodobne Grécko obetujú z hľadiska Schengenu,“ vyhlásil ďalej.

Podľa Fica sa opäť na stole objavila aj otázka kvót. Počas nočného rokovania na summite bolo cítiť tlak od niektorých premiérov, aby sa zmienka o kvótach dostala do záverov. Dôvodom je podľa neho to, že zatiaľ sa na základe kvót podarilo po Európe premiestniť približne 1 000 ľudí zo 160 000. Dodal, že proti tomu vznikol obrovský protest .

227 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Robert Fico #Rakúsko #hranice #technické opatrenia