Vládu po voľbách čaká balík problémov v justícii, upozorňujú sudcovia

Nové vládne zoskupenie čaká po voľbách veľký balík problémov, ktoré je nutné v justícii riešiť.

22.02.2016 11:34
justičný palác, pojednavácia miestnosť, súd,... Foto: ,
Podľa údajov Európskej komisie pre efektívnosť súdnictva (CEPEJ) z roku 2012 pripadalo u nás iba 25 sudcov na stotisíc obyvateľov. (Ilustračné foto)
debata (4)

Ide najmä o enormné preťaženie súdov hromadnými žalobami nebankových subjektov, zabezpečenie takého počtu sudcov, vyšších súdnych úradníkov a ostatnej súdnej administratívy, aby to zodpovedalo reálnej zaťaženosti súdov, ako aj posúdenie, či súčasné výberové konania zaručujú výber najkvalitnejších uchádzačov o sudcovské funkcie.

Uvádza sa to v analýze volebných programov politických strán pre justíciu v parlamentných voľbách 2016, ktorú urobilo Združenie sudcov Za otvorenú justíciu (ZOJ). Materiál vznikol vďaka grantu z nórskych fondov v správe Nadácie otvorenej spoločnosti – Open society Foundation.

V oblasti justície bude musieť nová vláda podľa ZOJ zrýchliť súdne konania kvalitnou legislatívou a rekodifikáciou hmotnoprávnych predpisov, efektívne dokončiť elektronizáciu súdnych procesov a v spolupráci so sudcami prijať účinné opatrenia na prelomenie nízkej dôveryhodnosti súdnictva.

Riešiť bude treba aj tému disciplinárneho postihovania sudcov a nastavenie kreovania členov Súdnej rady SR tak, aby nedochádzalo ku konfliktu záujmov u nominantov súdnej a politickej moci, uvádza sa ďalej v materiáli.

Z hľadiska naplnenia týchto cieľov sa podľa ZOJ ako najviac prepracované javia volebné programy strán SIEŤ a Most-Híd, ktoré aj najvyváženejšie reagujú na spoluzodpovednosť sudcov a politickej moci na stave súdnictva. Menej prepracovaný je volebný program strany KDH, ale hodnotovo a v základných zámeroch je zhodný so stranami SIEŤ a Most-Híd.

Volebný program strany SNS sa v prevažnej miere obmedzil na prezentáciu hodnôt, ktoré by strana chcela v súdnictve presadiť, ale chýba mu bližšia konkretizácia spôsobu realizácie týchto zámerov. Volebný program strany SAS napriek vysokej prepracovanosti sa javí vo vzťahu k potrebným zmenám v justícii ako kontroverzný, pretože priamo stavia do opozície súdnu a vládnu politickú moc, s výraznými prvkami umožňujúcimi politizáciu súdnictva.

odkaz
volby-pravda.sk-568x70

ZOJ si myslí, že reforma justície je možná len za účinnej spolupráce všetkých troch mocí v štáte pri rešpektovaní ich rovnoprávneho postavenia. Volebné programy strán SMER-SD a OĽaNO-NOVA zduženie nehodnotilo. Buď ich nemali zverejnené, alebo volebný program nemali vypracovaný ku dňu spracovania ich analýzy.

ZOJ v materiáli zdôrazňuje, že pre zámery politických strán vo vzťahu k justícii po voľbách by mal byť rozhodujúci objektívny stav, v akom sa v súčasnosti justícia nachádza a prístup k nej ako k rovnocennému nositeľovi verejnej moci v štáte.

Zodpovednosť sudcov za primeranú vymožiteľnosť práva na Slovensku je limitovaná možnosťami v rámci ich právomocí. Žiaden sudca nemá ako zodpovedať za počet vecí, ktoré prídu do súdneho oddelenia, pretože to nemôže ovplyvniť.

Za dostatočné personálne obsadenie súdov sudcami a súdnou administratívou, ktorá by mala byť aj na dostatočnej profesionálnej úrovni, nesie zodpovednosť štát. Rovnako aj za kvalitnú legislatívu a technické vybavenie súdov, zdôrazňuje združenie v analýze.

Pripomínajú, že na pomery Európskej únie na Slovensku nemáme veľa sudcov. Podľa údajov Európskej komisie pre efektívnosť súd­nictva (CEPEJ) z roku 2012 pripadalo u nás 25 sudcov na stotisíc obyvateľov, kým napríklad v Česku 29 sudcov a v Chorvátsku až 43. Už v tom čase bol u nás priestor na zvýšenie počtu sudcov.

Počas volebného obdobia súčasnej vlády sa počet sudcov vý­raznejšie nemenil, ale stíhajú pritom vybaviť oveľa viac žalôb. Kým v roku 2012 na 81-tisíc občianskoprávnych žalôb pripadalo 1 344 sudcov, v roku 2015 na 100-tisíc žalôb bolo 1 337 sudcov. Na viac prípadov tak bolo dokonca menej sudcov, ale priemerná dĺžka konania sa iba mierne zvýšila, konštatuje sa v materiáli.

Kompletná analýza je zverejnená na internetovej stránke združenia www.sudcovia.sk.


Premiérov prvý krok - hlasujte!

Úrad vlády Slovenskej republiky Foto: Ivan Majerský, Pravda
úrad vlády Úrad vlády Slovenskej republiky

Pred pár dňami sme vás vyzvali, aby ste nám napísali, čo by bol váš prvý krok v úrade, ak by ste sa po voľbách stali premiérom Slovenskej republiky. Ďakujeme za odozvu, váš veľký záujem nás príjemne prekvapil.

Mnoho námetov – krokov – sa opakovalo a bolo z nich cítiť, že nie ste s politikmi spokojní a prekáža vám najmä korupcia. Mať menej, ale pracovitejších poslancov, menej ministerstiev, menej úradov, to bola téma, ktorá vo vašich mailoch rezonovala najviac.

Tu je 23 vašich prvých krokov. Mnohé sa opakovali, vybrali sme tie, ktoré prišli skôr.

Vaša úloha bola jednoduchá. Pozrieť si ponuku a vyjadriť, či s tým ktorým krokom súhlasíte, alebo nie. Mohli ste hlasovať za jeden, niekoľko, ale aj všetky a kliknúť na SÚHLASÍM či NESÚHLASÍM. Čím vyšší podiel súhlasných klikov, tým je jasnejšie, čo by sa malo v spoločnosti riešiť ako prvé.

Pozrite sa, čo vás ako voličov trápi najviac. Anketu sme uzavreli v stredu 24. februára o 15.00.

Zdieľaj hlasovanie na Facebooku

Absolútny zákaz účasti schránkových firiem s neznámymi vlastníkmi na zákazkách z verejných zdrojov.
Libor Řezníček, 52, Košice

Zaviedol by som trestnú zodpovednosť sudcov, vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí prostredníctvom širokého arzenálu pochybení, omeškaní a ďalších podvodov zabezpečujú beztrestnosť súdených.
Sasa, 22, Liptovský Mikuláš

Zaviedol by som hmotnú zodpovednosť všetkých ústavných činiteľov a štátnych úradníkov.
Juraj Voda, 58, Nitra

Okamžite by som prijala zákon o preukazovaní pôvodu majetku, aby všetkým, čo majú nejaký majetok zostal iba taký, ktorý preukázateľne zdanili.
Eva Sklová, 69, Bratislava

Zaviedol by som počnúc od premiéra, ministrov, poslancov atď., aby všetci mali len jednu jedinú funkciu!
Zoltán Borisza, 57, Veľké Kapušany

Zrušenie politického vplyvu pri obsadzovaní „všetkých“ pozícií v štátnej a verejnej správe a ich obsadzovanie len na základe odborných a morálnych vlastností žiadateľov.
Milan Olejár, 53, Veľký Šariš

Zákonom ustanovil, že kto dosiahne dôchodkový vek v štátnej resp. verejnej správe, automaticky končí. Žiadne poberanie dvoch platov zo štátnej kasy.
Štefan Petrík, 32, Vranov nad Topľou

Zrušila by som príspevky politickým stranám zo štátneho rozpočtu, nech žijú z členských príspevkov.
Jana Široká, 60, Gelnica

Odlúčil by som cirkev od štátu.
Ján Vronka, 20, Dubnica nad Váhom

Zakázal by som bilbordovú reklamu na celom Slovensku pri cestných komunikáciach.
Jan Ondruška, 54, Trenčín

Ako prvý krok by som zdanil banky aj zahraničných investorov, ktorí všetok zisk berú do zahraničia.
Martin Sýkora, 26, Poprad

Zrušila by som súbeh mzdy a výsluhového dôchodku.
Jarmila Bílešová, 57, Kysucké Nové Mesto

Obmedzil by som možnosť pôsobiť v parlamente na 3 volebné obdobia potom 1 volebné obdobie pauza.
Rastislav Čiernik, 64, Žiar nad Hronom

Vrátil rovnú daň na 15% a zaviedol jednotné odvody 15%.
Jozef Medvecký, 36, Bratislava

Zredukoval by som zdravotné poisťovne na jednu.
Bernard Hazda, 63, Žilina

Zmenu volebného zákona. Zastúpenie v parlamente za každý okres dvaja kandidáti.
Ján Kurimai, 54, Hažlín

Okamžite by som prijal zákon, aby referendum bolo vždy platné a aby ho nesmel parlament ešte schvaľovať.
František Kosál, 67, Košice

Zaviedol by som cirkevnú daň.
Jozef Múdry, 56, Martin

Navrhol by som ústavný zákon, aby všetky kontrolné posty patrili opozícii, vrátane generálneho prokurátora.
Pavel Juríček, 52, Rajec

Presadil by som zákon na podporu mladých rodín: 100-percentnú materskú dovolenku pre pracujúce mamičky, odpustenie platenia hypotéky počas materskej. Slavomír Berta, 53, Vranov nad Topľou

Ako prvé by som zrušil referendové kvórum potrebné na platnosť konania miestneho referenda a referenda na úrovni vyšších územných celkov a zároveň by som znížil počet potrebných podpisov na petícii na základe ktorej by sa referendum vyhlásilo.
Štefan Matejka, 35, Bratislava

Zrušil by som II. dôchodkový pilier, získané peniaze by som presunul do I. piliera.
Jozef Valo, 57, Bratislava

Okamžite by som zrušil hotovostné platby. A je po korupcii.
Juraj Citro, 47, Trnava

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #justícia #Sieť #Združenie sudcov Za otvorenú justíciu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy