Súdneho vikára desí vstup kotlebovcov do NR SR

08.03.2016 13:46
Ján Duda, súdny vikár Spišskej diecézy
Mons. Ján Duda, súdny vikár Spišskej diecézy. Autor:

Parlamentné voľby na Slovensku v roku 2016 nedopadli podľa katolíckeho kňaza Jána Dudu, ktorý je súdnym vikárom v Spišskej diecéze, najšťastnejšie a možno mnohí čakali, že podobný scenár príde až v roku 2020.

Ako povedal Duda, desí ho vstup Ľudovej strany Naše Slovensko do parlamentu. „Jej uniformy a správanie pripomína z dejepisu známe gardistické uniformy, ako aj ozbrojené ľudové milície za komunizmu. A to ma desí o to viac, že napríklad v niektorých farnostiach na Orave s typickým katolíckym obyvateľstvom, ale aj inde, volili práve túto stranu tak zásadne, že na mnohých miestach získala prvenstvo."

Duda ďalej upozornil , že to "nastoľuje otázku, či je naozaj správna téza, ktorá tak výrazne zdôrazňuje, a to že kňazi sa nemajú miešať do politiky. Akú mieru zodpovednosti nesie miestny katolícky kňaz tej farnosti, v ktorej vyhrala strana Mariana Kotlebu, ak sa mu neustále opakuje téza, že sa nemá k politike vyjadrovať? A nezvrhne sa to napokon opäť k obviňovaniu katolíckeho kléru a veriacich vôbec, že podporujú fašizmus? To je naozaj vážna otázka aj do vnútra cirkvi,“ dodáva súdny vikár.

Tento rok skončilo v parlamente KDH. „Zakladateľ hnutia Ján Čarnogurský vystúpil ostro proti vedúcim funkcionárom strany a vyzval ich na odstúpenie. Údajne nepreukázali primeraný politický talent. Zdá sa, že je normálne, aby po tomto neúspechu sa to naozaj stalo. KDH si svoje vnútorné záležitosti musí usporiadať, aby opäť mohlo fungovať ako štandardná politická strana. K tomu by som sa nechcel vyjadrovať,“ povedal s tým, že KDH len zriedkavo podporil niektorý z cirkevných hodnostárov a v poslednej dobe sa už vôbec zo strany cirkevných predstaviteľov nedostalo KDH nijakej podpory.

Nikdy sme neboli tak blízko k zákonu o odluke cirkvi od štátu, myslí si Duda

„Nikto z biskupov sa nevyjadril, koho bude voliť. Vedenie KBS navštívilo pred voľbami centrály politických strán, aby podporilo kresťanov naprieč politickým spektrom. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že tým iba zneistilo veriacich, koho majú voliť, lebo si mohli myslieť, že voliť vlastne môžu akúkoľvek stranu, veď všade sú prítomní kresťania,“ konštatoval Duda s tým, že KDH otvorene nepodporil nikto.

Spišský súdny vikár nevie momentálne predvídať dôsledky toho, že KDH je mimo parlamentu a nezasiahne do kreovania novej vlády. „Mám však pocit, že na Slovensku sme ešte nikdy neboli tak blízko zákonom o registrovaných partnerstvách či adopcii detí pármi homosexuálov či odluke cirkvi od štátu. Pretože nijaká politická strana, ktorá by zásadne stála proti týmto zákonom, sa v slovenskom parlamente už nenachádza,“ povedal.

Katolícka cirkev na Slovensku sa podľa Dudu usilovala o dojem, že si svoje veci rieši sama bez KDH a KDH sa tiež usilovalo o dojem, že nie je predĺženou rukou cirkvi. „Považoval som tento trend za legitímny, aj správny. Na druhej strane, liberálni politickí komentátori bez okolkov označovali KDH za konfesijnú stranu či stranu, ktorá stojí na náboženskom princípe alebo na cirkevnej sociálnej náuke. Iste, Katolícka cirkev a KDH nie je to isté a priznanie odlišnosti je namieste. Ale rovnako je namieste, aby sa súhlasné stanoviská neskrývali, ale aby bolo jasné, že tu existuje výrazný prienik záujmov,“ konštatoval Duda, podľa ktorého aj pri týchto voľbách sa príliš dávalo najavo, aby si ľudia nemysleli, že pre cirkev je KDH favorizovanou stranou.

“Preto za pád KDH mimo parlamentu nesú svoj diel zodpovednosti aj ľudia cirkvi a história im to pripomenie vtedy, keď za to bude musieť cirkev zaplatiť patričnú cenu,“ dodal.

Niektorí si kladú podľa Dudu otázku, či vo vzťahu k cirkvi existuje alternatíva za KDH. Či napríklad na miesto KDH nenastúpi Sieť alebo OĽaNO. „Som v tom skeptický. V Sieti sú síce kresťania, ale ešte viac je tam liberálov. V OĽaNO, ktorú mimochodom podporovali vo voľbách mnohí kňazi, je kresťanov ešte viac, ale je tam aj veľa liberálov. Ani v minulosti sme tam nevideli konzistentný a jednotný postoj k určitým otázkam, zásadným pre kresťanstvo. A myslíme si, že tak to bude aj v budúcnosti,“ upozornil Duda.

Sme rodina Borisa Kollára je podľa neho dokonca negáciou kresťanskej rodiny aj napriek svojmu názvu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#cirkev #voľby 2016 #Ján Duda #súdny vikár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku