Poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení

Poslanci si v piatok v budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave prevzali osvedčenia o zvolení za poslancov Národnej rady SR. Osvedčenia im odovzdal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

11.03.2016 11:28 , aktualizované: 20:00
poslanci, historická budova NR SR, osvedčenie o... Foto: ,
V historickej budove NR SR si osvedčenie o zvolení za poslanca Národnej rady SR prevzalo všetkých 150 poslancov.
debata (6)

Poslancom Bárány zablahoželal k zvoleniu do zodpovednej a významnej funkcie, od ktorej sa v demokracii odvíja všetko podstatné. Zvolených zákonodarcov zároveň poprosil, aby sa snažili navrátiť úctu a dôstojnosť mandátu poslanca. „Len zvolení zástupcovia ľudu majú v demokracii právo hovoriť v mene ľudí,“ konštatoval Bárány.

Stranu Smer v parlamente reprezentuje 49 zákonodarcov. Dvadsaťjeden poslancov má SaS, 19 hnutie OĽaNO – NOVA, SNS bude v parlamente zastupovať 15 predstaviteľov.

Osvedčenie o zvolení si prevzalo aj 13 poslancov za stranu Kotleba – Ľudovej strany Naše Slovensko.

Andrej Medvecký z Kotlebovej strany, ktorý je súdený za to, že zbil občana Dominikánskej republiky, sa vzdal mandátu. Osvedčenie o zvolení namiesto neho prevzal náhradník, 22-ročný Milan Mazurek, predavač zo Spišskej Belej. Táto výmena je však ešte horšia. Mazurek sa zúčastňoval na straníckych akciách proti Rómom. Z jeho vyjadrení na sociálnych sieťach vyplýva, že obdivuje Hitlera. Do denníka Pravda prišiel mail s printscreenom jeho sociálneho statusu. V ňom vychvaľuje Hitlerov režim, spochybňuje vyvražďovanie Židov. Za tieto výroky môže niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Trestný zákon totiž považuje popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie či ospravedlňovanie holokaustu za trestný čin.

Jedenásť zákonodarcov majú strany Sme rodina – Boris Kollár a Most-Híd. Najmenšou parlamentnou stranou je strana Sieť s desiatimi poslancami.

Najväčší potlesk poslancov si vyslúžila poslankyňa za OĽaNO Silvia Petruchová, ktorá si osvedčenie prevzala na invalidnom vozíku. Pred ňou sa do parlamentu dostal iba jeden vozíčkar, a to Peter Bódy, ktorý bol v roku 2002 zvolený ako nestraník na kandidátke SDKÚ.

V novom volebnom období do pléna národnej rady už nezasadnú poslanci zo strán KDH a SDKÚ, ktoré nezískali dostatočnú podporu voličov. V NR SR tak neuvidíme napríklad predsedov týchto strán Jána Figeľa a Pavla Freša či bývalého šéfa KDH Pavla Hrušovského.

Termín ustanovujúcej schôdze parlamentu, na ktorej poslanci zložia predpísaný sľub a zvolia orgány NR SR, zatiaľ známy nie je. Prezident Andrej Kiska ju musí podľa ústavy zvolať do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.

Hoci novozvolení členovia parlamentu ešte nezložili poslanecký sľub, na plat už nárok majú. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorú zároveň so zmrazením vlastných platov poslanci schválili koncom roka 2011. Ak by platila predchádzajúca právna úprava, poslancom by nárok na mzdu vznikol až dňom zloženia sľubu.

Poslancom zvoleným v roku 2012 vypršal ich poslanecký mandát dňom volieb, teda 5. marca. V závislosti od času výkonu poslaneckého mandátu patrí po zániku poslaneckého mandátu poslancovi plat ešte počas dvoch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca najmenej päť mesiacov a menej ako päť rokov, alebo troch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca aspoň päť rokov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby #poslanecký mandát #voľby 2016