Poslanci Beblavý, Macháčková a Petrik vystúpili zo strany Sieť

Poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrik na tlačovej konferencii oznámili, že vystúpili zo strany Sieť. Spoluprácu so stranou ukončila aj prvá náhradníčka do NRSR Zuzana Zimenová.

17.03.2016 13:17 , aktualizované: 14:00
sieť, vystúpenie zo strany, beblavý, petrik,... Foto: ,
Zľava: Bývali členovia strany Sieť Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Zuzana Zimenová.
debata (430)

Zuzana Zimenová nebola členkou Siete, ale bola vedúca pre oblasť vzdelávania. Dôvodom ich rozhodnutia je vstup do vlády so stranou Smer. Ako povedala dnes na tlačovej besede Macháčková, dohody so Smerom považujú za uzavreté, preto sa rozhodli vystúpiť zo strany. V parlamente zostávajú pôsobiť ako nezaradení poslanci. Do žiadnej strany momentálne nevstupujú.

Zimenová konštatovala, že pozíciu vedúcej pre oblasť vzdelávania opúšťa, pretože sa nepodarí naplniť program, ktorý vytvárala. „Spojenie Siete so Smerom ma utvrdzuje, že vo vzdelávaní nepôjde o žiakov a študentov, pretože to tak nebolo v žiadnej vláde Roberta Fica a preto by bolo naivné dúfať, že to bude inak,“ uviedla.

Beblavý pripomenul tri ambície Siete, ktorými sú politika ako verejná služba, snaha dotiahnuť odborníkov a snaha zmeniť Slovensko k lepšiemu, ktoré zostanú nenaplnené. Sieť podľa neho opustila svoj étos ešte pred vstupom do vlády.

“Je mi ľúto, že sa vo vláde nepodarí významnejšie presadiť priority Siete. Sieť nie sú pre nás len kolegovia, ktorí ju predali za posty, ale sú to aj stovky ľudí, ktorí nikdy neboli v žiadnej strane. Mnohí na miestnej úrovni odmietajú posty. To nie sme my štyria proti Sieti, ale veľká časť Siete proti niekoľkým, ktorí sa rozhodli vstúpiť do vlády so Smerom,“ zdôraznil.

Odchádzajúci poslanci pošlú list všetkým členom Siete, v ktorom im vysvetlia svoje rozhodnutie. Beblavý si myslí, že vláda so Smerom je pre Sieť samovraždou a strana nedokáže napĺňať svoj program.

„Táto vláda bude zlá pre Slovensko. Ktorý predseda povedie svoju stranu na asistovanú samovraždu,“ vyhlásil Beblavý s tým, že verejnosť vznik takejto vlády nevíta. Beblavý hodlá spolupracovať s opozičnými poslancami na odbornej úrovni, ale nechce vstupovať do iného poslaneckého klubu. Chce si najskôr vyhodnotiť, ako on sám prispel k danej situácii.

Simona Petrík prisľúbila, že ako nezaradení poslanci sa budú snažiť presadzovať program, ktorý pripravovali. „Chceme, aby nás bolo v NR SR počuť,“ uviedla. Zároveň uviedla, že bola sklamaná, kam sa uberala debata na predsedníctve pri diskusii o možnom vstupe do vlády so Smerom.

Strana Sieť týždeň po parlamentných voľbách začala rokovať o vytvorení vlády so Smerom, SNS a Mostom-Híd. Sieť má vo vláde obsadiť funkciu ministra dopravy. Šéfom rezortu sa má stať Róbert Auxt.

430 debata chyba
Viac na túto tému: #poslanci #Miroslav Beblavý #Sieť #Katarína Macháčková #Simona Petrik #Zuzana Zimenová