Žilinský 5. pluk špeciálneho určenia doplnia noví členovia

Žilinský 5. pluk špeciálneho určenia vyberá nových členov. Ako informoval hovorca pluku Mário Pažický, do aktuálneho výberu sa prihlásilo pôvodne 71 záujemcov, reálne však v pondelok na výberové konanie prišlo 66 uchádzačov.

17.03.2016 15:12
debata (2)

Prvý deň bol pre trinástich z nich zároveň posledným – jeden profesionálny vojak odstúpil zo zdravotných dôvodov a dvanásti neuspeli vo vybraných disciplínach preskúšania z pohybovej výkonnosti, takzvaných vševojskových noriem. V tejto chvíli predčasne ukončilo výber do pluku spolu 24 uchádzačov. Toto výberové konanie bude ukončené do 24. marca. Pažický zároveň informoval, že už vyhlásili termín májového výberu nových členov. Prihlásiť sa a zaslať požadované informácie je potrebné do 15. apríla. Bližšie informácie sú zverejnené na internetovej stránke Ozbrojených síl SR a tiež na stránke pluku.  

Pluk sa rozširuje na základe decembrového rozhodnutia vlády. Kabinet chce zvýšením počtu vojakov v tomto pluku posilniť boj proti terorizmu. Práve členovia žilinského pluku sú cvičení na špeciálne operácie, ako sú špeciálny prieskum, úderné akcie, vojenská asistencia či protiteroristická činnosť. Pluk je schopný vyslania do 45 dní na špeciálne operácie do rizikových regiónov. Tento rok jeho členov čaká certifikácia, ktorá by mala byť potvrdením schopnosti nasadenia do špeciálnych operácii do piatich dní.

V prvej fáze chcú obsadiť v súčasnosti voľné tabuľkové miesta, ide približne o 30 miest. V tomto roku by malo byť do pluku prijatých ešte 115 osôb tak, aby sa vytvoril nový oddiel špeciálneho určenia, oddiel spravodajskej podpory a posilnia sa existujúce oddiely, uvádza sa v materiáli schválenom v decembri vládou. Ďalšie personálne rozšírenie pluku o 67 osôb je podľa tohto materiálu naplánované na budúci rok. S personálnym posilnením pluku súvisí aj materiálno-technické vybavenie. Toto opatrenie v boji proti terorizmu by podľa odhadu premiéra Roberta Fica malo stáť v priebehu dvoch-troch rokov približne 60 miliónov eur.

Hovorca pluku Mário Pažický vysvetlil, že nových členov neprijímajú z civilného sektora, ale len z Ozbrojených síl SR po odslúžení minimálne dvoch rokov. Uchádzači nevedia dopredu, čo ich vo výberovom konaní čaká, aby sa nemohli cielene pripraviť. Podľa hovorcu pluku Ozbrojené sily SR disponujú dostatkom kvalitných vojakov, ktorí by mohli posilniť po výcviku ich rady. Po nastúpení do služby v 5. pluku špeciálneho určenia nováčikovia podstúpia trojmesačný základný kvalifikačný kurz špeciálnych operácií. Nasleduje polročný vyšší odborný kurz špeciálnych operácií. Optimálny čas pre plnohodnotný výcvik jednotlivca – špecialistu v štandardnom mierovom režime tak, aby mohol byť nasadený v operáciách domáceho či medzinárodného krízového manažmentu, sa pohybuje v rozmedzí dvoch-troch rokov. „V prípade mimoriadnych okolností je možné výcvik koncentrovať a v intenzívnej podobe zvládnuť za niekoľko mesiacov,“ uviedol hovorca.

Pod súčasným názvom pluk pôsobí od 1. októbra 1995. Ako prvému v histórii Armády Slovenskej republiky mu bola 30. januára 1997 rozkazom prezidenta republiky prepožičaná bojová zástava. Od roku 2002 je pluk plne profesionalizovaný, v súčasnosti je zaradený do podriadenosti Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Vojaci tohto pluku pôsobili napríklad v operáciách v Iraku, Bosne a Hercegovine, Kosove. V súčasnosti ešte stále pôsobia v Afganistane.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #5. pluk špeciálnych síl