Ak podľa Fica predsedovia politických strán garantujú, že chcú byť stabilnou súčasťou vládnej koalície, že prejde programové vyhlásenie vlády, tak to je garancia na spoluprácu. Dodal, že vládu zostavujú na základe toho, ako sa ľudia rozhodli v parlamentných voľbách a pripomenul, že predčasné voľby či úradnícka vláda by neboli dobrým riešením v situácii, ak SR od 1. júla predsedá Rade EÚ. Snahu o vytvorenie stabilnej vlády založenej na kompromisoch a dohodách prezentovali všetci účastníci dnešnej diskusie.
Podľa podpredsedníčky strany Most-Híd Lucie Žitňanskej všetky strany, ktoré sa snažia zostaviť vládu, robia kompromisy. Spolupráca, ktorá bude musieť vzniknúť, prinúti strany opustiť „kampaňovú rétoriku“, čo Žitňanská predpokladá aj v prípade najsilnejšej strany. Priznala, že pred voľbami tvrdili, že si vládu so Smerom nevedia predstaviť. Dnes je však situácia iná a 90 percent priorít strany, s ktorými oslovovali voličov, je zapísaných v programových prioritách vznikajúcej vlády. To, ako ich dokážu napĺňať, to bude podľa nej to, ako ich budú hodnotiť.
„Tí, ktorí dnes kričia, že ‚Nie v mojom mene!‘ (výzva proti vláde so Smerom-SD), tak hovoria ‚nie‘ v mojom mene aj výluke schránkových firiem, aj nižším daniam, aj zrušeniu pracovnej zdravotnej služby, aj rýchlejším odpisom investícií, kratším čakacím lehotám na zdravotné výkony a podobne,“ tvrdí predseda strany Sieť Radoslav Procházka na adresu kritiky účasti strany Sieť vo vláde so Smerom. „Na konci volebného obdobia títo ľudia, ktorí tomuto hovoria, že nie v ich mene, budú môcť svojim voličom povedať, že spravili sto tlačoviek, dali tisíc statusov na Facebook…,“ doplnil šéf Siete s tým, že sa pokúsi urobiť všetko pre konkrétne opatrenia.
Rýchlosť zostavenia vlády vyplýva podľa podpredsedu Slovenskej národnej strany Antona Hrnka aj z termínu, ktorý dal prezident SR predsedovi strany Smer-SD. Nebola iná možnosť, ako zostaviť vládu zo štandardných strán, ktoré majú štruktúry a sú schopné vládnuť, myslí si Hrnko. „Nikto nebude asi hľadať nejaké veľké prieniky medzi mnou a niektorými reprezentantmi strany Most-Híd, ale v jednom si všetci vieme podať ruku, a to je ochrana Slovenskej republiky a jej národno-štátneho záujmu, aby existovala ako štát, ktorý je normálnym štátom európskeho spoločenstva národov,“ povedal v diskusii RTVS Hrnko. Slovenská národná strana podľa jeho slov vylučuje extrémizmus, „do žiadnych extrémistických polôh nemôže ísť, ani spolupracovať s takými politickými subjektmi, ktoré do týchto polôh Slovensko tlačia, lebo to by bola tragédia pre Slovensko. Druhá vec – vylúčime všetkých bláznov, Slovenská národná strana vnútorne vylúčila všetkých bláznov, a tých bláznov v slovenskej politike sa pohybuje teraz veľmi, veľmi veľa. A s tými sa jednoducho štát budovať nedá,“ zdôraznil Anton Hrnko.