Minister spravodlivosti povolil proces s Malinovou v Maďarsku

O prípade Hedvigy Malinovej Žákovej, ktorá na Slovensku čelí obvineniu z krivej výpovede, sa s najväčšou pravdepodobnosťou definitívne rozhodne v Maďarsku.

21.03.2016 19:49 , aktualizované: 20:12
Hedviga Malinová-Žáková Foto:
Hedviga Malinová-Žáková.
debata (42)

Minister spravodlivosti Tomáš Borec ešte 17. marca súhlasil s podaním žiadosti o odovzdanie trestného konania vedeného na území Slovenskej republiky proti maďarskej štátnej občianke do Maďarska pre prečin krivej výpovede a krivej prísahy, informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Minister tak rozhodol na základe predloženého spisového materiálu a podnetu príslušného súdu po preskúmaní všetkých zákonných podmienok. Súhlasiť s prevzatím trestnej veci musí teraz Maďarsko, dodala hovorkyňa.

„Po preskúmaní všetkých zákonných podmienok vydal rozhodnutie, ktorým udelil súhlas s podaním žiadosti o odovzdanie trestného konania vedeného na území Slovenskej republiky proti maďarskej štátnej občianke do Maďarska pre prečin krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 ods. 1 Trestného zákona,“ uviedla Donevová.

Platný trestný zákon hovorí, že ak obvinený, proti ktorému sa na Slovensku vedie trestné konanie, je štátnym občanom iného štátu alebo má bydlisko na jeho území, môžu slovenské orgány dať podnet, aby bolo trestné stíhanie odovzdané tomuto štátu.

O odovzdanie trestného stíhania požiadala Hedviga M. Ž., potvrdila Donevová. Podnet ministrovi podal následne Okresný súd v Nitre. Teraz sa bude vecou zaoberať maďarská strana. Ak pritom dožiadaný štát rozhodne, že preberá trestné konanie, nemožno na území Slovenska pokračovať v trestnom stíhaní.

Hedviga Malinová Žáková čelí obvineniu z krivej výpovede za to, že údajne v roku 2006 nehovorila pravdu o napadnutí dvoma mužmi. Dôvodom útoku podľa nej bolo, že hovorila po maďarsky. Polícia vyšetrovanie o mesiac uzavrela s tým, že Malinová si útok vymyslela.

Vtedajší premiér Fico spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom na tlačovej besede označili Malinovú za klamárku. Od mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu. Kauzu sa doteraz nepodarilo uzavrieť. Obžalobu z trestného činu krivej výpovede podala generálna prokuratúra na súd v Nitre v apríli 2014. Okresný súd v Nitre ju v decembri minulého roka odmietol pre porušenie práva na obhajobu. Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka.

Hedviga M. Ž. na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. O preklad žiadala prostredníctvom svojho advokáta po oboznámení sa so závermi vyšetrovania, a potom aj na súde.

Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už „nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní“. Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Robert Fico #Hedviga Malinová #Robert Kaliňák #krivá výpoveď