V Tatranskom národnom parku objavili staronovú vegetáciu

Nízky stav snehu v zimnom období na území Tatranského národného parku v lokalite Tatranská Kotlina umožnil zaujímavý nález. Ochranári tam po niekoľkých desaťročiach objavili rastlinu s názvom lyžičník pyrenejský.

22.03.2016 15:00
debata (5)

„Na Slovensku je v súčasnosti zaznamenaný jeho výskyt len v Národnom parku Veľká Fatra. V Tatranskej Kotline na území Tatranského národného parku je posledný záznam jeho výskytu ako lyžičníka tatranského z roku 1966. V roku 1973 botanik Ján Futák uviedol, že lokalita zanikla následkom vysokého a prudkého toku vody,“ informoval Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u.

Populácie tejto rastliny v Tatranskej Kotline sú podľa pracovníkov TANAP-u bohato porastené v pramenisku s vyzrážanými minerálnymi látkami. „Na základe rozdielnych stanovištných podmienok pravdepodobne ide o druh lyžičník pyrenejský. Vo vegetačnom období bude možné určiť druh podľa morfologických odlišností,“ uviedol ďalej Majko. Ako vysvetlil, tento druh rastliny bol totiž na základe podrobnejšieho štúdia v roku 2000 rozčlenený na dve skupiny populácií, a to na lyžičník tatranský a lyžičník pyrenejský, ktorý rastie podľa jeho slov na studených prameniskách s vápnitým substrátom, silne mineralizovaných v horskom stupni.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #rastlina #lyžičník pyrenejský