Kauzu Bašternáka úmyselne zametajú pod koberec, tvrdí Lipšic

29.03.2016 12:37

Strany SaS a OĽaNO-NOVA chcú zvolať zasadnutia troch parlamentných výborov pre kauzu Ladislava Bašternáka, ktorá sa týka podvodov s bytmi a daňových podvodov.

Povedal to na tlačovej konferencii v Bratislave poslanec NR SR Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA). Opozičné strany plánujú zvolať ústavnoprávny výbor, kam si chcú pozvať generálneho a špeciálneho prokurátora, výbor pre obranu a bezpečnosť, na ktorom budú chcieť vysvetlenie od policajného prezidenta Tibora Gašpara a od ministra vnútra Roberta Kaliňáka ako aj finančný výbor so šéfom finančnej správy Františkom Imreczem.

„Aby nám vysvetlili, ako je možné, že úmyselným spôsobom takéto závažne kauzy zametajú pod ich dozorom a ich riadením pod koberec,“ poznamenal Lipšic.

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence, v ktorom podľa poslanca zo SaS Jozefa Rajtára stojí „jeden byt 1,7 milióna eur alebo 17 bytov jedno euro.“

Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Ako poslanec NR SR vysvetlil, následne si Bašternákova firma uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur, pričom to nikto neskúmal a suma mu vyplatili ihneď.

Rajtár však poukázal na nové skutočnosti. „Z toho istého objektu iná firma Mariana Kočnera, ktorá sa volá Inkasný Servis, kúpila 17 bytov za úhrnnú cenu jedno euro, a teda jeden byt za šesť centov, pričom cena bytu je aj s garážou 200-tisíc eur,“ vysvetlil s tým, že štát tak prišiel o 680-tisíc eur ako aj o daň zo zisku, keďže v tomto prípade ide o vyhýbanie sa plateniu DPH a dani zo zisku.

„Nemáme informáciu o tom, že by sa to nejako prešetrovalo, stalo sa to v roku 2011,“ poznamenal Jozef Rajtár.

#Tibor Gašpar #SaS #Robert Kaliňák #OĽaNO-NOVA #Marian Kočner #Ladislav Bašternák #Daniel Lipšic
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk