Sýkorovci Kýbel, Potkan a Vinco dostali doživotie

Tri tresty odňatia slobody na doživotie uložil senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v procese so skupinou sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, zvaného Kýbel.

30.03.2016 12:53 , aktualizované: 13:07
debata (1)

Doživotie dostal Lališ a jeho kamaráti Ivan Cupper, prezývaný Vincko a Jozef Roháč, zvaný Potkan. Ďalší obžalovaný Martin Bihári dostal 23 rokov, podľa návrhu prokurátora. Rozsudok nie je právoplatný a osobne si ho vypočul okrem prokurátora, rodičov zavraždeného Romana Deáka iba Cupper a obhajcovia ostatných obžalovaných. Senát zároveň rozhodol o zaistení majetku trojice odsúdenej na doživotie, pretože v ich prípade ukladal aj trest prepadnutia majetku, ktorý zväčša nadobudli trestnou činnosťou. Pojednávanie sa uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom Ústave na výkon väzby.

Obžaloba ich vinila zo šiestich vrážd

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich žaloval za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné trestné činy. Obžalovaní majú podiel na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Okrem Lališa prokurátor žaloval Martina Biháriho, prezývaného Rus, Jozefa Roháča zvaného Potkan, Alojza Kromku, zvaného Čistič, Ivana Cuppera a Martina Kováča, prezývaného Rybička.

Siedmym obžalovaným bol bratislavský podnikateľ Marek T., ktorého deportovali zo Seychel ako objednávateľa vraždy Romana Deáka. Od 2. marca 2015 je na slobode, pretože z väzby ho po rozhodnutí Ústavného súdu SR prepustili pre porušenie jeho práv. Senát Špecializovaného trestného súdu v júli zastavil jeho stíhanie ako objednávateľa vraždy Romana Deáka, pretože skutok kvalifikovaný podľa prokuratúry je premlčaný. Roháč, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné skutky, sa na pojednávaní so sýkorovcami na vlastnú žiadosť nezúčastňoval. Jeho obhajca v záverečnej reči uviedol, aby súd zvážil výpovede tzv. kajúcnikov, ale Roháč si zachová svoju „vagabundskú“ česť a nebude hádzať vinu na iných.

Traja sýkorovci vinu odmietli

Vinu podľa obžaloby priznal iba Martin Bihári, ktorý si už odpykáva trest 22 rokov za inú kriminálnu činnosť. Rovnako priznanie vyslovil i Martin Kováč, prezývaný Rybička. Ten medzitým uzavrel dohodu s prokurátorom v inej veci a prijal trest 20 rokov nepodmienečne. Jeho vec senát pred záverom procesu vylúčil na samostatné konanie, pretože nebolo právoplatne skončené iné pojednávanie a súd musí v kauze sýkorovcov ukladať súhrnný trest.

Zo sedmičky obžalovaných Lališ, Cupper a Kromka spáchanie skutkov popreli. Tvrdia, že ich usvedčujú tzv. kajúcnici, ktorí za svedectvo proti nim dostali miernejšie tresty. Kromku uznal súd za vinného podľa obžaloby, ale ďalší trest mu nemohol uložiť, pretože Kromka si už odpykáva doživotie za tri iné vraždy.

Hlavné pojednávanie sa začalo vlani v januári

Podľa svedkov sa Kýbel stal šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov po smrti pôvodného bosa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou. Lališ, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roka 2012.

Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranovú písomnosť. V nej odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritóriá pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania „sýkorovcov“ po smrti Miroslava Sýkoru. Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral. Lališ vyhlásil, že v súvislosti s odsúdeniami iných príslušníkov „sýkorovcov“ boli porušené jeho práva a zásada prezumpcie neviny. Navrhol senátu doplniť dokazovanie o konfrontáciu s osobami, ktoré v tejto kauze svedčili proti nemu a na základe toho dostali neprimerane mierne tresty, ale súd mu nevyhovel.

Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo v januári minulého roku v neprítomnosti Lališa, Biháriho a Roháča. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však zadržali na Morave hľadaného Biháriho a o dva týždne v Nemecku Lališa a proces sa tak predĺžil.

Senát rozhodol o náhrade pohrebných nákladov pre vdovu po zavraždenom Alojzovi Házym vo výške 3 900 eur. Okrem toho jej ako nemajetkovú ujmu prisúdili desaťtisíc eur. Rovnakú čiastku by mali odsúdení páchatelia vraždy zaplatiť aj matke a otcovi Romana Deáka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #sýkorovci