Myslí si to Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá to uviedla pre portál Lidovky.cz. Zatiaľ čo politikom v Rusku či Číne podľa jej slov neprekáža oslovovať firmy ako Mossack Fonseca priamo, v Česku sa politici schovávajú za akcie na doručiteľa a posielajú sprostredkovateľov. Navyše využívajú služby zahraničných pobočiek. To podľa nej platí aj pre Slovensko.
Špeciálne služby aj cez slovenskú firmu
Mossack Fonseca dokázala poskytnúť aj veľmi špeciálne služby – vyprať nezákonne získané peniaze. Slúžilo na to oddelenie s tajomným názvom MF Escrow, ktoré riadilo prevody peňazí medzi zákazníkom a vlastnými firmami tak, aby všetko vyzeralo úplne legitímne.
Mossack Fonseca si za špeciálnu službu naúčtovala špeciálnu sadzbu: desať percent z prevedenej (vypranej) čiastky. Túto sadzbu odôvodňuje „chúlostivosťou operácie“.
Podľa skúmaných dokumentov poskytovala európskym klientom tieto špeciálne legalizačné služby slovenská firma Latem Trading s.r.o. – uvádza na svojej stránke České centrum pre investigatívnu žurnalistiku
V obchodnom registri existuje s týmto názvom jediná firma. Zapísali ju v roku 2007 s pôvodným názvom Vertigo Trading, neskôr Intergest Slovakia a od roku 2012 ako Latem Trading s.r.o. Firma sídli na Šulekovej ulici 22 v Bratislave, jej konateľom je Gustaaf David Poelen z Holandska. Roku 2014 firma vykázala stratu 1042 eur.
Pod heslom Panama Papers informovali v nedeľu večer médiá po celom svete o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci „ukryli“ vysoké finančné čiastky. Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov, vrátane diktátorov. Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu.