Lipšic: Vyšetrenie kauzy Bašternáka skončilo po zásahu Imreczeho. Ten to odmieta

Kauza Ladislava Bašternáka s bytmi a daňovými únikmi bola podľa opozičných poslancov OĽaNO-NOVA Igora Matoviča a Daniela Lipšica zametená pod koberec po zásahu šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a jeho zástupcu Daniela Čecha. Imrecze to odmieta.

06.04.2016 15:52 , aktualizované: 17:15
debata (80)

Predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič na tlačovej konferencii vyzval premiéra Roberta Fica, aby skončil prenájom v byte, ktorý patrí Bašternákovi. Bašternák je podľa Matoviča blízkym priateľom premiéra a ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Matovič považuje za zvrátené, aby premiér býval v nehnuteľnosti, ktorá bola postavená aj z daňových únikov. „Niekto priamo z úradu vlády kryje podvod obrovského rozsahu,“ konštatoval s tým, že nejde len o podvod s dvoma miliónmi eur pri nadmernom odpočte DPH, ale aj o ďalších skoro šesť miliónov eur, ktoré pri Bašternákovi finančná správa vôbec nekontrolovala.

Za rok tak podľa Matoviča Bašternák len na DPH získal osem miliónov eur. „Za to sa dá postaviť 240 trojizbových bytov,“ konštatoval Matovič. Ak Fico neodíde z bytu, ktorý si prenajíma od „kamaráta a daňového podvodníka Bašternáka“, tak podľa Matoviča len dosvedčí, že premiér dostal byt ako odmenu za to, že kryje daňové podvody.

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si Bašternákova firma uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur, pričom to nikto neskúmal a suma bola vyplatená hneď, uviedol pred časom poslanec SaS Jozef Rajtár.

OĽaNO-NOVA navrhne zriaďovanie vyšetrovacích výborov v NR SR

Opozičná OĽaNO-NOVA predloží do parlamentu ústavný zákon, ktorý by umožnil Národnej rade (NR) SR zriaďovať vyšetrovacie výbory. Poslanec OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic návrh na zriaďovanie vyšetrovacích výborov v parlamente odôvodnil nečinnosťou orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní citlivých káuz a ich zametaním pod koberec, či už zo strany finančnej správy, polície, respektíve Národnej kriminálnej agentúry (NaKA), alebo prokuratúry.

„Orgány polície a prokuratúry sú pri závažných kauzách nefunkčné, nekonajú a celé Slovensko to vie,“ konštatoval Lipšic. Opozičný poslanec zdôraznil, že možnosťou zriaďovať vyšetrovacie výbory v NR SR by sa zároveň posilnila kontrolná funkcia opozície.

Prezident finančnej správy Imrecze: Je to účelový útok

Lipšic poukázal aj na list, ktorý v stredu viacerým médiám poslala bývalá zamestnankyňa finančnej správy. V liste podľa Lipšica opisuje, ako finančná správa postupovala pri preverovaní kauzy Ladislava Bašternáka, ktorá sa týka údajných podvodov s bytmi a daňových podvodov.

Prezident finančnej správy František Imrecze odmietol obvinenia, že robil nátlak na pracovníčky správy, aby bola kauza zametená pod koberec a útoky pokladá za účelové znevažovanie finančnej správy. Zmienil sa aj o svojom stretnutí s Miroslavom Výbohom, na ktorom podľa Lipšica „mali plánovať“ ďalšie daňové podvody. Povedal, že s Výbohom sa stretol ako súkromná osoba na verejnom mieste.

Lipšic: Celá kauza daňového podvodu je sústavne zametaná pod koberec

NaKA podľa Lipšicových slov preverovala podnet finančnej správy, že prišlo k daňovému úniku vo výške dvoch miliónov eur. NaKA to však odmietla. Zamestnanci finančnej správy navrhovali podať sťažnosť voči rozhodnutiu NaKA, vedenie Finančnej správy SR podanie sťažnosti podľa Lipšica zastavilo. „Tak, aby následne vec nebola vyšetrovaná,“ konštatoval Lipšic.

V liste sa podľa neho spomínajú aj dve zamestnankyne finančnej správy, na ktoré vedenie vyvíjalo nátlak, aby kauzu zamietli pod koberec. Keďže tak urobili, obe podľa Lipšica boli povýšené.

„Celá kauza daňového podvodu je sústavne zametaná pod koberec, či už vedením finančnej správy alebo NaKA a špeciálnej prokuratúry, teda inštitúciami, ktoré chobotnica Smeru veľmi dobre ovláda," dodal Lipšic.

Zriadením vyšetrovacích výborov v NR SR by sa kauzy riešili cez ich zverejňovanie v týchto výboroch. Lipšic navrhuje, aby vyšetrovací výbor mohla zriadiť tretina poslancov NR SR, teda minimálne 50, koalícia a opozícia by tam mala paritné zastúpenie.

Vyšetrovací výbor by mal sčasti kompetencie orgánov činných v trestnom konaní, mohol by predvolávať a vypočúvať svedkov či nechávať si vypracovávať posudky. Nemohol by obžalovať a odsúdiť, ale mohol by vyšetrovať, vysvetlil opozičný poslanec.

Lipšic a Matovič zdôraznili, že na schválenie ústavného zákona stačí okrem opozície podpora troch vládnych strán – SNS, Mosta-Híd a Siete. Aj bez podpory Smeru by tak bolo k dispozícii viac ako 90 poslancov.

PPZ: Obvinenia OĽaNO-NOVA dehonestujú prácu kriminalistov

Prezídium Policajného zboru (PPZ) vyzvalo predsedu OĽaNO-NOVA Igora Matoviča a poslanca hnutia Daniela Lipšica, aby prestali dehonestovať prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v snahe zviditeľniť sa v médiách. Oddelenie komunikácie a prevencie PPZ tak v tlačovom vyhlásení reagovalo na dnešné obvinenia Matoviča a Lipšica, že orgány činné v trestnom konaní pri vyšetrovaní citlivých káuz nekonajú a zametajú ich pod koberec. „NAKA PPZ v posledných rokoch obvinila z korupcie alebo z porušovania povinností pri správe majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev desiatky ľudí,“ píše PPZ vo vyhlásení.

Tvrdí, že medzi obvinenými sú traja bývalí ministri, pričom v prípade dvoch ministrov výstavby a regionálneho rozvoja M. J. a I. Š. bol podaný návrh na podanie obžaloby, v prípade ministra školstva L. S. je už obžaloba na súde. Obvinených bolo podľa PPZ osem sudcov, deväť prokurátorov, 23 primátorov a starostov, desať poslancov samosprávy, 33 lekárov a desať vysokoškolských pedagógov. Viaceré prípady už boli odovzdané prokuratúre s návrhom na podanie obžaloby

80 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #podvod #OĽaNO #Daniel Lipšic #Igor Matovič #Ladislav Bašternák