Kiska: Kotleba je fašista, ľudia sú proti nefungujúcemu štátu

Prezident Andrej Kiska navštívil Krupinu. Vo vyhlásení, ktoré poskytol novinárom po stretnutí so zástupcami mesta, sa dotkol aj výsledkov volieb, v ktorých práve v tomto regióne získala značnú podporu Ľudová strana Naše Slovensko. Mariana Kotlebu označil za fašistu.

07.04.2016 12:37 , aktualizované: 18:11
Kiska, hodnotenie volieb Foto: ,
Prezident Andrej Kiska (na archívnej snímke k vyhláseniu výsledkov volieb).
debata (616)

„Okrem toho, že pochoduje v uniforme s fakľou a vyhlasuje, že SNP je najsmutnejšia udalosť našich dejín, hovorí, že skoro 60-tisíc Židov, ktorí boli počas slovenského štátu odvlečení a nevrátili sa, zahynuli, že to nie je problém nášho národa, lebo nie sme židovský národ, ale slovenský.

Kotleba je fašista,“ uviedol vo vyhlásení. Ďalej povedal, že bude presadzovať, aby sa do politiky nedostávali extrémistické skupiny a aby sa z nich nestávali normálni politickí partneri. Zakázanie takýchto strán však nepovažuje za riešenie. Upozorňuje, že výsledky volieb ukazujú, že ľudia sa začínajú búriť proti nefungujúcemu štátu. Každý politik musí pochopiť, že štát je tu pre ľudí. „V prvom rade musíme vytvoriť fungujúci štát, aby ľudia nevolili extrémistické sily,“ povedal prezident Kiska.

Prezident na stretnutí so zástupcami magistrátu hovoril aj o problémoch, ktoré Krupinu trápia. Jedným z pálčivých problémov je dopravná situácia. „V dnešných časoch nie je možné, aby priamo cez okresné mesto prechádzal hlavný medzinárodný ťah, aby sa tu denne, v noci valili desiatky kamiónov,“ uviedol. Ďalšou krízovou oblasťou je zdravotnícka starostlivosť. „Je zarážajúce, že keď sa potrebujete dostať z Krupiny do Zvolena na vyšetrenie k odbornému lekárovi, trvá to niekedy aj šesť mesiacov,“ skonštatoval.

Andrej Kiska zavítal predpoludním aj medzi študentov Gymnázia Andreja Sládkoviča a Strednej odbornej školy obchodu a služieb a navštívil aj drevársky závod Davos trade-logistic. Popoludní sa hlava štátu stretne s obyvateľmi obcí Sebechleby a Litava.

Podľa podpredsedu ĽS Naše Slovensko Rastislava Schlosára tým, že sa prezident Kiska nezúčastnil na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR, ukázal, že pohŕda najvyšším ústavodarných a zákonodarným orgánom Slovenskej republiky, a tým aj slovenskou štátnosťou. „Preto necítime žiadnu potrebu komentovať jeho nezmyselné výroky na našu stranu. Pán Kiska je pre nás nikto,“ povedal Schlosár.

Návšteva hlavy štátu na vidieku krupinského regiónu bola tiež motivovaná volebnými výsledkami. V obci Litava získala strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko až 30 percent hlasov. Oproti minulým obdobiam zaznamenali priaznivci Mariana Kotlebu v Krupine a okolí 10– až 20-násobné zvýšenie popularity. Štatistici to hodnotia ako prechod od nulovej po supervolebnú podporu.

„Ako prezident navštevujem mestá a mestečká, tak som zavítal aj do tohto regiónu. Všetci vieme, ako dopadli voľby, a mňa zaujíma, čo na týchto dedinách trápi ľudí, aké sú ich problémy. Aj v obci Sebechleby po diskusii so starostom, riaditeľom školy i farárom sa ukazuje, že ľudia sa začínajú búriť, podľa nich štát zle funguje. Je našou, aj mojou úlohou, aby sa riešili problémy ľudí, aby štát začal lepšie fungovať, aby nedochádzalo k voľbám netradičných strán,“ povedal prezident Kiska. Obyvateľov oboch obcí ubezpečil, že urobí všetko pre to, aby sa situácia na vidieku zlepšovala. Pri stretnutiach s novými ministrami vlády každému zdôrazňuje, že štát je pre ľudí a občania sú prvoradí. Ako priority uviedol rezorty zdravotníctva a školstva. „Učitelia a vzdelanie stratili našu úctu, musíme túto úctu znovu obnoviť,“ uviedol. V obci Sebechleby vyjadril poľutovanie, že poľnohospodárstvo, ktoré kedysi živilo vidiek, je v troskách, a pritom stále žije na vidieku 60 percent obyvateľov.

616 debata chyba
Viac na túto tému: #krupina #Andrej Kiska #Marian Kotleba