„Cítim sa nevinný. Nemôžem sa stotožniť s tým, že by existoval môj úmysel Maticu poškodiť,“ povedal Markuš, ktorý čelí obžalobe z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Zároveň odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste, ktorá by mu výmenou za priznanie umožnila dostať nižší trest, než mu hrozí v prípade preukázania viny v súdnom procese.
Podľa obžaloby Matica slovenská pod vedením Markuša v roku 2007 prevzala a uhradila premlčaný dlh od matičného fondu, v ktorom skupina okolo Matice slovenskej kontrolovala zhruba polovičný podiel a ktorý neskôr skrachoval. Prokurátorka uviedla, že týmto krokom Markuš spáchal trestný čin. Obžalovaný oponoval, že uhradenie spomínaného dlhu schválilo vedenie aj snem Matice slovenskej.
„Konal som v súlade so zákonom o kolektívnom rozhodovaní s cieľom riešiť situáciu našich dcérskych spoločností,“ vyhlásil Markuš. Dodal, že sa počítalo s tým, že po prevzatí dlhu matičného fondu bude od neho Matica slovenská poberať dividendy, čo sa podľa neho v minulosti aj stalo. Fond je však od roku 2011 v likvidácii.
Súčasný šéf Matice slovenskej Marián Tkáč na súde povedal, že inštitúcia požaduje náhradu celej škody, ktorá v spomínanom prípade Matici slovenskej vraj vznikla.
„Neteší ma tento proces, ale s minulosťou je potrebné sa vysporiadať. Myslím, že úmysel poškodiť Maticu v tomto prípade nebol. Markuš na čele Matice urobil aj dobré veci,“ povedal novinárom Tkáč. Práve súčasný šéf Matice slovenskej upozornil po svojom nástupe do funkcie na nezrovnalosti v hospodárení inštitúcie. Podľa Tkáča aj obžaloba voči Markušovi svedčí o tom, že Matica by nemala podnikať.
Markuš zastával v prvej slovenskej vláde po novembri 1989 post vicepremiéra. O rok neskôr sa stal predsedom Matice slovenskej, ktorým bol až do roku 2010. Z tejto funkcie sa ešte v časoch Československa zasadzoval o opätovný vznik samostatného slovenského štátu.