Podľa Kisku treba dať každému dieťaťu šancu na vzdelanie

Rómovia sa vymania z pasce sociálnej biedy a integrujú jedine za pomoci vzdelania, a to už od malička.

08.04.2016 13:48
Andrej Kiska, škôlka, Luník IX, škôlkarka,... Foto: ,
Prezident Andrej Kiska počas návštevy Materskej škôlky Hrebendova 5 na košickom sídlisku Luník IX pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.
debata (259)

Pri príležitosti medzinárodného Dňa Rómov o tom hovoril prezident SR Andrej Kiska počas návštevy v materskej škole na košickom Luníku IX, ktorý obývajú prevažne Rómovia.

„Jedným z riešení je určite školstvo. My by sme mali dať šancu každému jednému dieťaťu, aby malo dobrú predškolskú prípravu, aby keď vojde do školy, malo šancu získať vzdelanie. Mali by sme spraviť všetko pre to, aby dieťa, ktoré opustí školu, malo vypestované základné návyky, aby pochopilo život a malo chuť sa doň aktívne zapojiť,“ povedal Kiska.

Prezident sa tak vyjadril po návšteve škôlky a rokovaní s jej riaditeľkou Annou Klepáčovou a viceprimátorkou Košíc Renátou Lenártovou. Doložil, že tunajšia materská škola je jeden z príkladov, ako sa to dá. Zdôraznil, že deti z rómskych komunít by mali absolvovať minimálne rok predškolskej výchovy, ideálne by boli tri roky.

„Na Slovensku je veľa pozitívnych príkladov, ako možno riešiť tieto problémy. Netreba vymýšľať nové modely. Treba nám zobrať tieto príklady, ísť od osady k osade a aplikovať ich,“ povedal Kiska.

Doložil, že máme obecné podniky, materské i základné školy, ktoré vedia pracovať s rómskymi komunitami a treba prevziať to, čo funguje a uplatniť to.

Kiska v súvislosti s poplatkom za škôlku 15 eur plus 5 eur za stravu na mesiac uviedol, že nič nemôže byť zadarmo. Doložil, že na túto tému hovoril aj s riaditeľkou škôlky Annou Klepáčovou, ktorá uviedla, že takýto poplatok pre sociálne slabé rodiny, z ktorých by malo do škôlky chodiť viac detí, je neúnosný.

„Ja s ňou súhlasím, aby sa minimálne školné odpustilo a rodičia platili len príspevok na stravu,“ povedal Kiska.

Ako uviedla košická viceprimátorka Renáta Lenártová, prezidenta Kisku informovala o celkovej situácii na Luníku IX a fungovaní školského systému. V súčasnosti škôlku navštevuje 111 detí, ktoré rozdelili do ôsmich tried. Mesto požiadalo o príspevok na zvýšenie jej kapacity o 44 detí dobudovaním dvoch ďalších tried.

Podľa riaditeľky MŠ Anny Klepáčovej majú rodičia veľký záujem o umiestnenie detí do škôlky. Z celkového počtu detí na Luníku IX do škôlky chodí približne polovica. Ak by do škôlky mali chodiť všetky deti od troch rokov, urobili by dvojzmennú prevádzku.

V súčasnosti škôlku navštevujú v prevažnej miere deti vo veku predškolskej prípravy, približne jednu tretinu tvoria mladšie deti.

259 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #vzdelanie #integrácia #Andrej Kiska