Pre medvede vo Vysokých Tatrách vyhlásili mimoriadnu situáciu

Vo Vysokých Tatrách v piatok o 10:00 vyhlásili mimoriadnu situáciu pre časté návštevy medveďov priamo v osadách mesta.

08.04.2016 15:13
debata (23)

"V minulosti sme už síce zaznamenali veľa stretov s medveďom aj na zastavaných územiach mesta, ale ani jeden rok nechodili tak často. Navyše, medvede začínajú útočiť a dotýkať sa aj obydlí,“ vysvetlil na brífingu v Starom Smokovci primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Mesto znepokojuje najmä pohyb medveďov v blízkosti škôl či v centre. Situáciu by chcelo vyriešiť ešte pred turistickou sezónou, kým je počet návštevníkov v Tatrách nižší.

Krízový štáb mesta zasadal pre vážnosť situácie už vo štvrtok. Kým v minulosti sa podľa primátora medvede pohybovali po cestách a chodníkoch, počas tohto roka evidujú už štyri prípady, keď sa medvede dobýjali do obydlí. Mokoš tvrdí, že mesto má za sebou viacero pokusov v snahe vyriešiť celý problém. „Sme si vedomí toho a stále to opakujeme, že medveď sem patrí a je tu jeho domov, ale patrí sem aj človek, či už domáci alebo prichádzajúci za oddychom,“ zdôraznil primátor. Hlavnou príčinou častého pohybu medveďa v osadách je podľa neho aj vysoký stav jeho populácie a tiež kontajnery separovaného zberu a komunálneho odpadu. Podľa Miroslava Kolodzeja, náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách, nahlásený počet stretov s medveďom stúpa aktuálne až k niekoľkým stovkám.

Na alarmujúci stav upozorňuje samospráva už niekoľko rokov, situáciu chce riešiť aj vybudovaním staničiek separovaného zberu, ktoré sú odolné voči medveďovi, také sa v súčasnosti nachádzajú pri bytových domoch v Hornom Smokovci. Podľa primátora je však dôležité, aby bol stav medveďa hnedého regulovaný. „Ak nenájdeme iné vhodnejšie cesty, jedným z komplexných opatrení by bolo znížiť ich výskyt aj streľbou. My však nemáme túto kompetenciu, tú ma minister životného prostredia na základe podkladov, ktoré každoročne posielame,“ vysvetlil Mokoš.

K nevyhnutnosti akútne riešiť súčasný problém sa vyjadrila aj Správa Tatranského národného parku (TANAP). Uvádza, že prípady napadnutia a poranenia ľudí s ľahšími alebo s ťažšími následkami sa vyskytujú opakovane už niekoľko desaťročí. „Správa TANAPu zastáva odborný názor, že väčšinu napadnutí spôsobia medvede, ktoré v určitom období života stratili prirodzenú plachosť pred človekom. Problém môže následne vyústiť do toho, že medveď usmrtí človeka,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Primátor poukázal na skutočnosť, že Vysoké Tatry sú rovnako centrom cestovného ruchu. Tvrdí, že nechcú vyvolávať paniku, ale musia dbať na bezpečnosť nielen obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta. Situácia však znepokojuje pracovníkov cestovného ruchu. Už o necelý mesiac začnú napríklad do Tatier prichádzať aj deti na prvé školské výlety. Mesto nateraz upozorňuje svojich obyvateľov i návštevníkov, aby rešpektovali pokyny Krízového štábu mesta Vysoké Tatry, ktoré už mesto publikovalo aj na svojej internetovej stránke. Odporúča nepribližovať sa po zotmení do blízkosti smetných nádob a kontajnerov na smeti. Ľudia by mali byť obozretní na málo osvetlených miestach, v húštinách či v lese a rovnako minimalizovať svoj pobyt mimo obytných budov. Výskyt medveďov by mali okamžite hlásiť príslušníkom polície.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #medvede