Kríza v nemocniciach je načas zažehnaná

Nemocnice si aspoň na pár mesiacov môžu vydýchnuť. Zadlžovanie či prepúšťanie, ktoré hrozilo pre nižšie platy od súkromných poisťovní, je zatiaľ zažehnané. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa dohodol so zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera, že do septembra financie nepriškrtia.

12.04.2016 13:00
debata (1)

Krízový scenár nemocniciam hrozil už od mája. V tom čase im vyprší platnosť zmlúv. S Dôverou a Unionom ich majú uzavreté do konca apríla. Obe poisťovne však od začiatku roka avizovali, že ak do zdravotníctva štát dovtedy nedá viac peňazí, nemocniciam skrátia platby za výkony aj hospitalizácie. Odhadovalo sa, že by išlo o desaťpercentné krátenie. Takýto stav by bol pre štátne aj regionálne zariadenia katastrofálny. Museli by pristúpiť k nepopulárnym opatreniam, napríklad k deleným úväzkom sestier, prestali by platiť faktúry za zdravotnícky materiál, čo by viedlo k ďalšiemu zadlžovaniu, prepúšťaniu a niekde aj k rušeniu nemocníc. Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka by hrozilo, že o prácu príde až dvetisíc ľudí. Zmluvy so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) platia do septembra.

Väčšinu príjmu od poisťovní dávajú nemocnice na platy. V regionálnych je to do 60 percent, v štátnych aj 90 percent. Nemocniciam navyše narástli od nového roka náklady aj kvôli zavedeniu odpočítateľnej odvodovej položky, zvýšeniu minimálnej mzdy a tiež vyšším platom lekárov, sestier aj ďaších zdravotníckych pracovníkov.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker prisľúbil, že zdravotné poisťovne do septembra platby neznížia. Dohodli sa tak na spoločnom stretnutí, ktoré sa konalo minulý týždeň v piatok. „Všetky tri zdravotné poisťovne – Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera, ako aj Union udržia súčasnú úroveň platieb pre zdravotnícke zariadenia do septembra tohto roku," povedal minister s tým, že sa podarilo odvrátiť problém s financovaním systému zdravotníctva, ktorý hrozil od mája a v tomto čase nevidí ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, ani záväzkov, ktoré dnes nemocnice majú.

Marián Petko to hodnotí ako potešujúcu správu. „Zatiaľ to máme od zdravotných poisťovní potvrdené len telefonicky, rokovanie sa uskutoční tento týždeň," doplnil. Predpokladá, že zmluvy s poisťovňami podpíšu. Pripomína však, že napriek dohode treba zdravotníctvo dofinancovať. Odhaduje, že v systéme chýba až 95 miliónov eur.

„Samozrejme, že nás to potešilo, keď nám nebudú znižovať platby. Môžeme to len privítať. Ale pokiaľ nemáme zmluvy podpísané, tak som opatrná," reagovala riaditeľka nemocnice v Topoľčanoch Marta Eckahardtová.

Zdravotnícke zariadenia skupiny Agel, ktorá prevádzkuje nemocnice vo Zvolene, Krompachoch, Levoči, Komárne a Košiciach-Šaci, zatiaľ vyčkávajú. Podľa hovorkyne siete Marty Csergeovej ešte neobdržali návrh nových dodatkov od zdravotných poisťovní.

Dohodu o tom, že nemocniciam platby neznížia, potvrdili aj obe poisťovne. „Zdravotné poisťovne udržia súčasnú úroveň platieb pre zdravotnícke zariadenia do septembra tohto roku," uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. Pripomenula však potrebu dofinancovania systému zdravotníctva pre tento rok, pretože od septembra to už bez dodatočných zdrojov nezvládnu. Dôvera sa v pondelok k otázkam do uzávierky nevyjadrila.

Na to, či budú poisťovne s nemocnicami uzatvárať rovnaké zmluvy aj od septembra, podľa Druckera neexistuje žiadna záruka. „Je mojou úlohou sa včas pripraviť a realizovať tie kroky, ktoré sú nevyhnuté," dodal s tým, že je ešte potrebné diskutovať aj na úrovni ministerstva financií.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnice #zdravotné poisťovne #Tomáš Drucker