Vojenských tajných vedie generál Balciar

, 16.04.2016 12:00
ministerstvo obrany, mo sr,
Vojenské spravodajstvo zastrešuje rezort obrany. Autor:

Po vyše troch týždňoch od vymenovania novej vlády nastali prvé zmeny v tajných službách. Vojenské spravodajstvo má od piatku nového riaditeľa, brigádneho generála Jána Balciara. Pracoval v ňom aj doteraz ako prvý zástupca riaditeľa.

„Minister obrany Peter Gajdoš Jána Balciara pozná už zo vzájomnej spolupráce, keď pôsobil vo funkcii 1. zástupcu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl. Váži si ho ako odborníka v spravodajskej oblasti. Má prirodzenú autoritu a prestíž v oblasti svojho pôsobenia,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Balciar v roku 1987 začínal ako príslušník polície. Pôsobil na oddelení hospodárskej kriminality a potom ako vedúci oddelenia násilnej kriminality na okresnom veliteľstve polície v Rimavskej Sobote. Neskôr bol špecialistom oddelenia národnej protidrogovej jednotky.

V jeseni 2003 sa stal profesionálnym vojakom a pracoval vo viacerých pozíciách vo Vojenskom obrannom spravodajstve. Minister obrany Peter Gajdoš ešte pred vymenovaním Balciara odvolal doterajšieho riaditeľa vojenskej tajnej služby Ľubomíra Skuhru.

Za jeho éry, keď stál na čele Vojenského obranného spravodajstva v rokoch 2006 až 2010, vznikli podozrenia z nezákonných prevodov štátneho majetku. Kauza vyplávala na povrch v roku 2013. Skuhra vtedy odmietol obvinenia z tunelovania a tvrdil, že služba vie vydokladovať každé euro.

Zatiaľ bez zmien zostáva vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS). Otázkou je, či jej doterajší riaditeľ Ján Valko vo funkcii zostane, alebo odíde. O post šéfa SIS má záujem SNS. Minulý týždeň agentúra Sita uviedla, že nominantom národniarov má byť Anton Šafárik.

Ide o bývalého prezidenta Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku. Zbor pomáha chorým, opusteným a ľuďom v núdzi, podporuje nemocnice a hospice v slovenských mestách.

Šéfa civilnej tajnej služby navrhuje predseda vlády a vymenúva ho prezident republiky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vojenské spravodajstvo #tajné služby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku