Argumenty prokuratúry v kauze CT sú podľa OĽaNO vágne

Argumenty Generálnej prokuratúry SR pre zrušenie obvinení v kauze nákupu CT prístroja v piešťanskej Nemocnici Alexandra Wintera sú vágne. Vyhlásil to v utorok na tlačovej besede poslanec za OĽaNO/Nova a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Alan Suchánek.

19.04.2016 16:37
debata (24)

Generálna prokuratúra v pondelok zverejnila na svojom webe uznesenie, v ktorom vysvetlila svoj postup. Ešte minulý týždeň informovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová, že k rozhodnutiu zrušiť obvinenia dospel po preskúmaní spisového materiálu prvý námestník generálneho prokurátora. Jedným z hlavných pochybení bolo podľa nej nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody, a to pre nepoužiteľnosť znaleckého posudku.

„V znaleckom posudku boli posudzované a porovnávané ceny CT prístrojov v Českej republike,“ povedal Suchánek. Pripomenul, ako bývalý minister zdravotníctva SR Viliam Čislák po svojom nástupe vyhlásil, že ministerstvo bude referencovať ceny takýchto prístrojov. „A práve preto, že takýchto prístrojov sa až tak veľa nenakupuje, tak sa budú referencovať ceny aj v okolitých krajinách. Myslím si, že takúto informáciu musel zachytiť aj generálny prokurátor aj jeho prvý námestník,“ konštatoval Suchánek. Keď mal prokurátor nejaké pochybnosti o tom, že či ceny v Českej republike sú porovnateľné, tak mal podľa poslanca dať znalecký posudok doplniť, pričom nebol dôvod zastavovať obvinenia.

Ako povedal poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO/Nova), v trestných veciach, kde sa robí znalecké dokazovanie, pokiaľ vznikne nejaká otázka, tak sa znalecké dokazovanie dopĺňa bez toho, aby sa rušili vznesené obvinenia. „Výška škody je zrejmá už z porovnania verejného obstarávania v roku 2012 a 2014 na Slovenku a v tej istej nemocnici,“ doplnil Lipšic.

Suchánek v pondelok požiadal zdravotnícky výbor o zvolanie mimoriadneho rokovania k spomínanej téme. Navrhol, aby výbor predvolal generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý by objasnil postup prokuratúry. Výbor však odsúhlasil, že generálneho prokurátora najprv osloví listom.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal v novembri 2014 pokyn, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali tender na kúpu CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Podľa medializovaných informácií piešťanská nemocnica kúpila prístroj za 1,6 milióna eur, čo bolo o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, kde v minulosti pôsobil aj bývalý predseda parlamentu Pavol Paška.

Rozhodnutie z minulého týždňa podľa hovorkyne GP Predajňovej nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vytkol, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. „Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“ dodala Predajňová.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Piešťany #OĽaNO #kauza CT