To, že k výmenám na niektorých vysokých postoch v bezpečnostných zložkách štátu príde, opakovane priznal Danko, odmieta však, že to budú politické nominácie.
Podľa informácií denníka Pravda vo vedení Policajného zboru by mali mať svojich nominantov tri koaličné strany, nielen Smer, ale aj národniari či Most-Híd.
Na miesto viceprezidenta Ľubomíra Ábela by mal byť vymenovaný bratislavský krajský policajný šéf Csaba Faragó. Oboch do funkcií vymenoval ešte bývalý minister vnútra Daniel Lipšic v roku 2010 a zostali v nich doteraz. Prvého viceprezidenta Milana Lučanského by mal podľa medializovaných informácií nahradiť riaditeľ odboru špecializovaných služieb Prezídia Policajného zboru Jaroslav Malík. Malo by tiež dôjsť k rozšíreniu jeho kompetencií. Podliehal by mu nielen odbor špecializovaných služieb či Úrad zvláštnych policajných činností, ktorý zabezpečuje odpočúvania a sledovania osôb, ale po novom aj Národná kriminálna agentúra.
Rezort vnútra nechce personálne zmeny komentovať. „Výmena vedenia Policajného zboru nikdy nebola politickou témou. Na Slovensko aj na políciu čakajú nové výzvy a minister bude s vedením policajného zboru o nich hovoriť,“ reagoval hovorca rezortu Ivan Netík. Dodal, že Slovensko aj vďaka práci súčasného vedenia polície a všetkých 23-tisíc policajtov dnes patrí k jednej z najbezpečnejších krajín v Európe.
Danko hovorí, že na niektorých postoch v bezpečnostných zložkách bude dochádzať k zmenám, ktoré majú pomôcť systému. "Budú ich zabezpečovať zodpovední ministri, a takisto sa to týka aj nominácii do SIS a ďalších,“ pripomenul predseda národniarov. Podľa neho je dôležité, aby títo ľudia vedeli garantovať nestrannosť inštitúcií, ktoré sú dôležité najmä pre vyšetrovanie jednotlivých káuz a vecí.
K možnej zmene na čele tajnej služby sa tento týždeň verejne vyjadril aj riaditeľ SIS Ján Valko. „Všetko jedného dňa končí, takže uvidíme, nechajme sa prekvapiť. Ako iste viete, existuje štandardná procedúra. Na návrh predsedu vlády odvoláva a vymenúva riaditeľa spravodajskej služby prezident, počkajme si na neho,“ povedal Valko. Informáciu o tom, či teda naozaj končí, alebo nie, nechcel ani potvrdiť, ani vyvrátiť. V médiách sa na tento post spomínalo meno kandidáta SNS, bývalého prezidenta Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku Antona Šafárika. Národniari sa zatiaľ k jeho nominácii nevyjadrili.
Bezpečnostný analytik Milan Žitný upozorňuje, že celý systém v bezpečnostných zložkách je nastavený zle. „Viesť by ich mali profesionáli, ktorí by boli odvolateľní len pri nezákonných prešľapoch. Nie, aby si tam politici nominovali ľudí, ktorí budú pre nich plniť úlohy,“ hovorí Žitný. Podľa neho chýba aj účinná kontrola. „Odbor špecializovaných služieb policajného prezídia, túto spravodajskú službu v polícii nekontroluje nikto,“ upozornil analytik s tým, že by sa mal zmeniť zákon o štátnej službe príslušníkov bezpečnostných zložiek, aby funkcionári polície, civilnej či vojenskej spravodajskej služby neboli vymenení po každých voľbách.