Prezident podpísal novelu o preukazoch poistenca

28.04.2016 12:26

Prezident SR Andrej Kiska podpísal vo štvrtok novelu zákona o zdravotnom poistení a poisťovníctve. Právna úprava, ktorú schválil parlament v stredu v skrátenom legislatívnom konaní, posúva vydávanie preukazov poistenca s elektronickým čipom o rok.

Novelu vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR ako iniciatívny návrh. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vychádzal z odporúčaní Najvyššieho kontrolného úradu SR. Úrad totiž pri kontrole objavil závažné pochybenia pri zavádzaní elektronizácie zdravotníctva.

"Projekt eHealth sa implementuje od roku 2009, pričom prešiel viacerými zmenami. Tento projekt vnímam ako jednu z kľúčových priorít rezortu zdravotníctva, ktorá má napomôcť so zvýšením efektivity využívania finančných prostriedkov v zdravotníctve,“ povedal Drucker v pléne.

V súčasnosti je projekt podľa ministra auditovaný Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI). “Podľa predbežných správ je centrálna časť systému pripravená na ďalšiu integráciu. Rovnako sú integrované významné informačné systémy, ktoré používajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a lekárne,“ povedal Drucker. Problémy pripustil v častiach ako centrálne registre a dáta, náročnou úlohou bude podľa neho samotné nasadzovanie systému.

#zdravotníctvo #zdravotné poistenie #Andrej Kiska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku