Plavčan nemá ujasnené, čo s knihou Pišťanka

Minister školstva Peter Plavčan nemá ujasnené, čo s knihou Petra Pišťanka a Dušana Taragela: Sekerou a nožom, ktorú žiada Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) stiahnuť z povinnej literatúry pre stredoškolákov.

28.04.2016 15:40
debata (14)

Ako povedal vo štvrtok v parlamente v odpovedi na otázku poslanca NR SR Richarda Vašečku, v stredu hovoril o knihe s riaditeľkou Štátneho pedagogického ústavu, ktorý určuje povinnú literatúru. Podľa ministra zo stretnutia vyplynulo, že do roku 1990 bolo obmedzené prezentovanie umeleckých diel s avantgardnejším obsahom, ale po roku 1990 vzniklo veľa takej literatúry. Uvedená kniha je príkladom takejto literatúry, pričom je určená pre plnoletých študentov.

Ministrovi Plavčanovi sa však zdá, že je v povinnom čítaní zaradených príliš málo položiek. „Pozriem sa nielen teda na to, čo s touto publikáciou, ktorá odráža uvoľnenie spoločenských pomerov, ale bude pre mňa dôležitejšie, prečo je rozsah povinnej literatúry taký malý. Diel by tam malo byť podstatne viac, pretože naša mládež málo číta,“ povedal.

Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) požiadalo ministerstvo školstva o stiahnutie knihy Petra Pišťánka a Dušana Tarageľa: Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Ako informovala tajomníčka združenia Renáta Ocilková, povinné čítanie pre stredoškolákov Sekerou a nožom, z ktorého vyplýva aj maturitná otázka, považuje ZKŠS za literatúru nevhodnú a deformujúcu slovenskú mládež.

„Kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorým má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja,“ upozornila Ocilková.

Na vysokých školách chce Plavčan rozlišovať kvalitu

Na vysokých školách treba rozlišovať vyššiu a nižšiu kvalitu a následne sa to musí prejaviť aj vo financovaní. Povedal minister Plavčan s tým, že napríklad v oblasti hodnotenia vysokoškolskej vedy treba definovať podmienky tak, že skutočne veľká veda bude dostávať viac peňazí. Iba pri odborných činnostiach a prácach by mal byť rozsah financovania nižší.

Plavčan zároveň hovorí, že plánuje prestavbou modelu financovania škôl motivovať školy, aby uskutočňovali vysokoškolské vzdelávanie a vedu čo najlepšie. Cieľom je tiež nastaviť pri hodnotení vysokých škôl latku vyššie. Minister hovorí, že právo poskytovať vysokoškolské vzdelávanie budú mať iba školy, ktoré náročnejšie kritériá dokážu splniť.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #povinné čítanie #Peter Plavčan #Sekerou a nožom #Združenie katolíckych škôl Slovenska