V kauze odpočtov DPH je obvinených 61 ľudí, uviedol Kaliňák

V kauze nadmerných odpočtov DPH na východnom Slovensku je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka obvinených 61 ľudí a ide pravdepodobne o druhý najvyšší nelegálny odpočet DPH v histórii Slovenska, preto ho nie je možné ututlať ani skryť.

28.04.2016 16:16
debata (15)

Ako povedal novinárom po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, výbor vzal jeho informácie na vedomie.

Podľa ministra je táto kauza stále živým prípadom, preto mu politizácia neprospieva. „Výbor nemôže vyšetrovať a som nespokojný, že sú tu kauzy, ktoré chcú niektorí členovia dávať živé médiám,“ povedal minister.

Vyšetrovanie podľa neho nepotvrdilo žiadnu spojitosť aktérov kauzy s predstaviteľmi Smeru. „Dávanie do súvislosti s predstaviteľmi Smeru sa nielen nepotvrdilo, neboli ani také indície,“ vyhlásil s tým, že celá vec je vymyslená. „Vypovedal človek, ktorý je hlavný obvinený a hrozí mu najvyšší trest,“ povedal na adresu Milana Ch. s tým, že výpoveďou sa snaží docieliť zmiernenie trestu.

Podľa poslanca Daniela Lipšica je však výpoveď Milana Ch. potvrdená ďalšími dôkazmi. Ako povedal, nemá pocit, že by tento prípad bol vyšetrovaný nestranne. „Podĺa mňa je obzvlášť zarážajúce v tomto prípade, že tak ako v každom prípade, kde sa vyskytujú špičky Smeru ako podozriví, tak vyšetrovatelia sú nútení z Policajného zboru odísť,“ vyhlásil s tým, že o tomto verejne hovoria samotní bývalí vyšetrovatelia.

Polícia vyšetruje rozsiahle daňové podvody reťazca spoločností z východného Slovenska, ktorými štát prostredníctvom neoprávneného čerpania nadmerných odpočtov DPH prišiel najmenej o 75 miliónov eur.

V kauze začala polícia trestné stíhanie vo veci v apríli 2010. Prvé obvinenie bolo vznesené v máji v roku 2012 a postupne boli vznesené ďalšie. Od novembra 2011 prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová potvrdila, že ide o mimoriadne rozsiahly prípad, ktorý rozdelili na ekonomickú časť a samostatné konanie sa vedie v prípade podozrenia z údajného krytia podvodov politikmi, políciou a pomoci zo strany zamestnancov daňových úradov. Ide o podozrenia z korupcie, ktoré vyplynuli z odpočúvaní v roku 2009. Doteraz všetci, ktorých v tejto časti kauzy vypočuli, popreli ich obsah, uviedla hovorkyňa. Vyšetrovanie stále nie je ukončené.

V súčasnosti v ekonomickej časti kauzy je stíhaných viac ako 60 osôb. Sú medzi nimi aj cudzinci z Česka, Lotyšska a Ukrajiny. Približný rozsah trestnej činnosti je zatiaľ odhadovaný na cca 20 000 000 eur. Skupina obchodovala s rôznym tovarom – s platinou, automobilovými súčiastkami, prefabrikátmi, oceľou, ale aj drevenými podlahami. K trestnej činnosti trvala v rokoch 2007–2011.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #odpočty DPH