Lajčák o kandidatúre na generálneho tajomníka OSN: Je to výzva

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák oznámi svoje rozhodnutie, či bude kandidovať na post generálneho tajomníka OSN, keď bude čas. „V tejto chvíli mám dosť roboty s prípravou predsedníctva, čiže naozaj si neviem predstaviť, že by som sa tomu venoval. Neskrývam, že je to pochopiteľne, atraktívna téma, pre profesionálneho diplomata je to výzva, je to príležitosť a pred príležitosťami sa neuteká,“ povedal Lajčák pred stredajším rokovaním vlády.

04.05.2016 11:58, aktualizované: 16:04
Lajčák, Miroslav Lajčák, minister zahraničných... Foto: ,
Miroslav Lajčák
debata (9)

Denník Pravda otom, že minister Lajčák oznámi svoju kandidatúru, informoval v pondelok 2. mája. Lajčák upozornil, že princíp, na ktorom sa medzinárodné spoločenstvo zhodlo, je, že chce najlepšieho možného kandidáta. „Existuje povedomie, že východná Európa nemala zatiaľ generálneho tajomníka. To znamená, že istá pozitívna diskriminácia nášho regiónu by mohla byť v prípade, že budú dvaja rovnocenní kandidáti a jeden bude z nášho regiónu. Rovnako tak zatiaľ nebol generálny tajomník žena, tak rovnako je pozitívna diskriminácia v prípade, že budú dvaja rovnocenní kandidáti a jeden z nich bude žena. Čiže byť ženou z východnej Európy a najlepším možným kandidátom je tá najlepšia možná predispozícia,“ ozrejmil Lajčák.

Možný kandidát na tento post za SR ďalej upozornil, že na podanie prihlášky nie je žiaden termín. „Nechcem nejako kvantifikovať, keď nastane čas, keď to tak budem cítiť, tak zaujmeme stanovisko,“ dodal minister. „Vážim si podporu zo strany opozície aj zo strany vlády, aj prezidenta. Je to záväzok a myslím si, že Slovensko má na to, aby sa zapojilo do tejto súťaže,“ uzavrel Lajčák.

Vicepremiér Robert Kaliňák zdôraznil, že Miroslav Lajčák má v otázke kandidatúry na post generálneho tajomníka OSN absolútnu podporu. A práve minister zahraničných vecí podľa Kaliňáka sám najlepšie vie, ako sa má k tejto veci a kedy vláda postaviť. Dodal, že ak sa pozrieme na predchádzajúce voľby generálnych tajomníkov, je to alchýmia, do ktorej je veľmi ťažko vidieť. Minister dopravy Roman Brecely (Sieť) uviedol, že na vláde sa o tejto téme nebavili. Podľa neho je však Lajčák úplne vhodný človek na tento post.

Záujem o post generálneho tajomníka OSN zatiaľ potvrdilo deväť kandidátov. Médiá favorizujú šéfku UNESCO, Bulharku Irinu Bokovú. Kandidatúru okrem nej potvrdili aj ďalšie tri ženy – Chorvátka Vesna Pusičová, Natalia Ghermanová z Moldavska a Novozélanďanka Helen Clarková. V súvislosti s týmto postom sa spomínalo aj meno ďalšieho slovenského diplomata Jána Kubiša.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #kandidát #Miroslav Lajčák #generálny tajomník OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy