Koniec vojny si na Slavín prišiel pripomenúť aj premiér Fico

Premiér Robert Fico si prišiel na bratislavský Slavín uctiť pamiatku padlých v 2. svetovej vojne. Po položení venca k pamätníku hneď odišiel. Pietny akt spojený s kladením vencov na bratislavskom Slavíne pripomenul 71. výročie konca druhej svetovej vojny.

09.05.2016 17:36
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (120)

V západnom svete sa oslavuje koniec vojny 8. mája. Aj u nás je ako štátny sviatok Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája. Koniec vojny 9. mája oslavujú v Rusku. Po položení vencov zástupcami vlády, parlamentu, diplomatických misií na Slovensku a predstaviteľmi samosprávy zazneli tóny dnes ruskej, v minulosti sovietskej štátnej hymny. Štátne hymny iných víťazných mocností na Slavíne nezazneli.

Pri pietnom akte chýbali opoziční poslanci NR SR. To kritizoval v príhovore vicepremiér Peter Pellegrini. „Kde sú poslanci, ktorí vyzývali na boj proti fašizmu? Dnes tu nie je ani jeden,“ povedal Pellegrini v súvislosti s neúčasťou opozície, ktorá však odmietla hlasovať za zvolenie poslancov kotlebovcov do funkcií v parlamentných výboroch.

„Robia si to súkromne. Neregistrujem pozvánku, že sa to dialo. Zrejme ju dostali správni poslanci,“ povedal pre agentúru SITA líder OĽaNO Igor Matovič. Pellegrini zároveň uviedol, že v deň konca vojny cíti vďačnosť, úctu a záväzok k tisícom padlým. „Každý hrob ukrýva tragický príbeh človeka, ktorého niekto čakal doma,“ konštatoval.

Na pietny akt prišli na Slavín aj traja ruskí veteráni. Ani jeden z nich však nebojoval na Slovensku. „Mal som trinásť rokov, keď sa začala vojna, tri roky som pracoval v závode v Moskve, potom som bol odvedený a bojoval som pri Baltiku,“ povedal pre agentúru SITA veterán Nikolaj Merkušin.

Európa si v týchto dňoch pripomenula 71. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, 8. mája 1945 podpísali dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka, druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.

Pre európsky kontinent predstavuje ukončenie najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva 8. máj, pre celý svet sa však vojna skončila až 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie. Predchádzalo jej zvrhnutie dvoch atómových bômb, ktoré Američania zhodili v auguste 1945 na japonské mestá Hirošima a Nagasaki.

120 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Slavín #Deň víťazstva nad fašizmom #oslavy konca 2. svetovej vojny