Mŕtve dieťa schovávala žena doma v mrazničke

Bol za konaním ženy psychický skrat alebo sa niečoho bála? Na túto otázku hľadajú odpovede policajní vyšetrovatelia, ktorí našli v mrazničke jedného z bytov v Šahách mŕtveho novorodenca.

, 15.05.2016 15:45
Šahy, panelák Foto: ,
Panelák na Ulici Mikszátha Kálmana už bude niesť smutnú pečať. Mŕtvy novorodenec v mrazničke bol v jednom z jeho bytov od novembra minulého roka.

Telíčko chlapčeka tam niekoľko mesiacov ukrývala jeho matka. Podľa psychológa jej konanie mohla spôsobiť psychotická reakcia, ktorá nastáva po pôrode. Na Slovensku ide už o druhý takýto prípad za posledných deväť rokov.

Žena (32), matka troch detí, žila donedávna s partnerom v Maďarsku. Podľa medializovaných informácií jej štvrté tehotenstvo sa skončilo predčasne, asi v siedmom mesiaci. Chlapčeka mala porodiť v sprche a podľa jej slov sa narodil mŕtvy. Hneď nato ho zabalila do igelitky a dala do mrazničky. To sa stalo v novembri 2014.

Po čase sa mladá matka so svojimi troma deťmi presťahovala do Šiah k novému priateľovi. Mŕtve dieťa zostalo v Maďarsku. Vlani v novembri jej však igelitku so zmrazeným telíčkom priniesol už bývalý druh do Šiah. Žena ho opäť odložila doma do mrazničky. Prípad polícii oznámil jej expartner, tá v stredu večer zasiahla a z bytu na sídlisku Sever odniesla mŕtvolku dieťaťa na pitvu.

Krajská policajná hovorkyňa v Nitre Božena Bruchterová potvrdila len to, že ešte nie sú známe výsledky pitvy novorodenca, ďalšie informácie k prípadu nebude polícia poskytovať. Pitva má zistiť, či sa dieťa narodilo živé, alebo mŕtve.

Podľa advokáta Stanislava Pavla ak bolo živé, „môže byť matka obvinená z neúmyselného zabitia, prípadne neposkytnutia pomoci alebo vraždy novorodenca“. V takom prípade jej hrozí väzenie od dvoch do osem rokov. Ak sa dieťa narodilo mŕtve, pôjde o hanobenie mŕtveho. Tu je sadzba od šesť mesiacov do troch rokov.

Jej expartner sa pravdepodobne trestu taktiež nevyhne, keďže o všetkom vedel. Obviniť ho môžu za nadržovanie, napomáhanie či neoznámenie trestného činu.

Správanie sa ženy po pôrode môže byť podľa psychológa Karola Kleinmanna nevyspytateľné. Môže dôjsť napríklad k psychotickej reakcii (halucinácie, pozn. red.), smútok z toho, že sa dieťatko narodí mŕtve spôsobí aj emocionálny žiaľ. „A práve ten niekedy spustí u ženy nepremyslené konanie, po ktorom sa už niekedy nedá cúvnuť,“ myslí si psychológ. To môže byť dôvodom, prečo žena ukrývala svoje tajomstvo tak dlho. Po prvotnom skrate sa mohla báť, že za neohlásenie prípadu mŕtveho bábätka bude pykať, a tak ho doma v mrazničke nechávala naďalej.

Matka však podľa Kleinmanna mohla mať aj iný dôvod, prečo prípad neohlásila. „Podľa mňa mohlo dôjsť k určitému psychickému zlyhaniu, no s odstupom času už nie je ľahké povedať, či išlo o psychotickú reakciu, alebo klasickú popôrodnú psychózu,“ zdôraznil Kleinmann. Psychológ sa nazdáva, že takúto situáciu môže zvládnuť a žiť s tým ďalej len žena, ktorá je citovo chladná a vie potlačiť svoje emócie hlboko do svojho vnútra.

V piatok sme sa snažili v Šahách osloviť aj 32-ročnú matku mŕtveho novorodeniatka, no neotvárala. Za dverami bytu bolo počuť hlasy, ale na zvonček nikto nereagoval.

Oslovení obyvatelia sídliska o šokujúcom prípade vedia, ženu stretávajú, ale bližšie ju nepoznajú. Jej správanie zaskočilo aj odborníkov, ktorí pracujú s problémovými rodinami a pomáhajú matkám s deťmi. „Vo svojej praxi som sa s niečím podobným ešte nestretla. Len som počula o prípade z Maďarska spred asi dvadsiatich rokov, keď matka po pôrode hodila svoje dieťa do pece,“ povedala Jana Képešová, predsedníčka Občianskeho združenia Charitas Saag. Prípad zo Šiah nie je na Slovensku prvý. Telíčko novorodenca v mrazničke objavili aj pred deviatimi rokmi v Ružomberku. Pri sťahovaní jedného z bytov vypadlo z mrazničky špeditérovi. Pitva potvrdila, že sa narodilo mŕtve. Rodina s ním žila pravdepodobne osem rokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #dieťa #Šahy