Dovolenkári v strachu

Výber dovolenky doteraz nikdy nebol tak ovplyvnený strachom, ako je to tento rok. Teroristické útoky alebo hrozby sa stupňujú a ľudia to pri zvažovaní oddychu zohľadňujú. Časy, keď bolo v móde ísť do Egypta, Tuniska, ale aj Turecka, sú preč. V kurze sú oblasti, kde sú riziká terorizmu nižšie - Chorvátsko, Grécko, Bulharsko a Španielsko.

20.05.2016 12:00
debata (31)
zväčšiť Foto: SHUTTERSTOCK, Pravda, ŠÚ SR, LCH
dovolenky, bezpočnosť, infografika

Lokality považované za bezpečnejšie si to uvedomujú a zvyšujú ceny. Naopak, Turecko vedomé si vojny v susednej Sýrii ide s cenami dole. Podobne aj Egypt, o ktorý zrejme klesne záujem ešte viac po aktuálnom zrútení sa egyptského lietadla do Stredozemného mora. Riziká vnímajú Európania a Slováci ich vidia tiež, priznávajú domáce cestovné kancelárie. Na nebezpečenstvo terorizmu reagujú aj poisťovne, ktoré prichádzajú s novými produktmi.

Slovenské cestovky považujú európske pláže stále za absolútne bezpečné. Aj preto si pri najviac žiadaných krajinách, ako je Chorvátsko alebo Španielsko, dovolili ísť s cenou mierne hore. „Geopolitická situácia, ktorá vzišla z problémov s migrantmi a teroristami, postihla tri destinácie, a to Turecko, Tunisko a Egypt. V porovnaní s minulými rokmi sa Turecko predáva o čosi menej a o niečo lacnejšie. Ceny však nepadli dolu nejako výrazne, pretože Turecku sa stále darí udržať si pomer dobrej ceny a kvality,“ uviedol Oliver Kluch z cestovnej kancelárie Koala Tours.

Len vlani otriasli svetom krvavé udalosti vo východnej časti Turecka. V minulom roku si vzali teroristi na mušku aj Tunisko, keď pri prestrelke na pláži prišlo v tamojšom letovisku Súsa o život 38 turistov. Bezpečnostné hrozby sa však z roka na rok presúvajú bližšie do Európy. Ohrozené pritom nie sú len európske metropoly ako Paríž či Brusel, ale aj dovolenkové rezorty.

Začiatkom marca tohto roka informovala talianska tajná služba o pripravovaných teroristických akciách na plážach v Taliansku, Španielsku a na juhu Francúzska. Podľa informácií nemeckého bulvárneho denníka Bild plánujú útočníci vystupovať ako bežní predavači suvenírov na plážach, no v skutočnosti budú mať pri sebe zbrane.

Turecko je pritom od príjmov z cestovného ruchu závislé. Jeho vyhliadky na tohtoročnú letnú sezónu však nie sú vôbec ružové. Pre zvýšené bezpečnostné riziko v krajine Turecko tento rok očakáva prepad turistov až o 30 percent. Ekonomické škody sú pritom oveľa vyššie, keďže hotelieri boli nútení znížiť ceny za svoje služby a tiež prepustiť časť zamestnancov. Sektor cestovného ruchu valcujú aj tvrdé sankcie z ruského Kremľa. Pre zostrelené ruské lietadlo zakázal prezident Vladimir Putin organizovať ruským cestovkám zájazdy do Turecka. Ruský trh bol pritom pre Turecko dlhodobou kľúčovou záležitosťou. Turecko sa toto leto plánuje orientovať na trhy Stredného a Ďalekého východu, osloviť chce tiež vzdialenú Južnú Ameriku, Indiu a Čínu.

Krajina polmesiaca robí vrásky na čele aj slovenským predajcom dovoleniek. „Na toto leto bolo do Turecka stornovaných asi 5 týždenných charterových (nepravidelných, pozn. red.) letov. Pokiaľ ide o Tunisko a Egypt, tam cestovky kontrahovali podstatne menej lietadiel, no aj tieto lety sa stornovali. Cestovky, ktoré majú tieto destinácie v ponuke, sa museli dohodnúť na rozmiestnení sedačiek v lietadle,“ povedal Stanislav Macko, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Grécko, ktoré vlani trápila neistá ekonomická situácia, sa tento rok predáva dobre. Tržby z predaja neklesajú ani z dôvodu rastúcej prisťahovaleckej krízy. Slovenské cestovky však zámerne uzatvárajú kontrakty len s hotelmi na ostrovoch, ktoré nie sú vyhľadávaným útočiskom migrantov. Firmy, ktoré prevádzkujú okružné plavby Stredozemným morom, zase menia trasu, aby sa vyhli ostrovom s najväčším počtom utečencov. Neplatí to však pre klasické grécke evergreeny ako Rodos, Kréta, Peloponéz, Korfu, Zakynthos či Koss. „Máme informácie priamo od starostov miest na ostrovoch aj od štátnej správy, že migrantov umiestňujú do osobitných zariadení mimo pláží a miest, kde sa koncentrujú turisti. V prípade Grécka stále platí, že ide o špičkovú dovolenkovú destináciu,“ pokračoval Macko.

Tradičnou destináciou slovenských dovolenkárov je Chorvátsko. K slovenskému moru ročne cestuje len s cestovkou viac ako 100-tisíc Slovákov. Skutočný počet turistov, ktorí pri Jadrane dovolenkujú na vlastnú päsť, je však ešte vyšší. Kým pre niektorých je každoročnou dovolenkovou stálicou, mnohí chorvátske ostrovy volia ako náhradu za menej bezpečné krajiny, ako Turecko, Tunisko alebo Egypt. Experti na cestovný ruch predpovedajú toto leto Chorvátsku jednu z jeho najlepších sezón vôbec. Niektoré zájazdy do Chorvátska sú už vypredané a cestovky sú nútené navyšovať pre enormný záujem ubytovacie kapacity. „Tento rok sa najlepšie predávajú takzvané bezpečné krajiny, čiže Chorvátsko, Bulharsko, Španielsko a Taliansko,“ potvrdil Macko.

"Podľa doterajšieho vývoja predaja sa tento rok najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou stalo Chorvátsko a severné Taliansko. Z pohľadu leteckých zájazdov je to zatiaľ Sardínia, Kalábria, grécke ostrovy, Malorka, Andalúzia a Cyprus,“ vyjadrila sa Jana Zedníková, riaditeľka marketingu z cestovnej kancelárie Satur.

Kým cestovky sa snažia hľadať za menej populárne krajiny náhradu, poisťovne inšpirovala nepriaznivá situácia vo svete na nový produkt. „V prípade, že ministerstvo zahraničia vydá varovanie necestovať do krajiny, no klient má zakúpenú letenku a rozhodne sa nevycestovať, v rámci poistenia stornovacích poplatkov hradíme klientovi sumu do výšky letenky. Nestačí si však len povedať, že do krajiny nejdem, lebo ju nepovažujem za bezpečnú,“ povedala Katarína Janáková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Podľa cenovej kalkulačky bežné cestovné poistenie jednej osoby na týždeň do Španielska vyjde na 11 eur a s pripoistením storna zájazdu vyjde poistka na 38 eur. Jednou z možností je tiež poistenie liečebných nákladov v zahraničí, ktoré zahŕňajú aj ošetrenie v dôsledku teroristického útoku. "Ľudia si poisťujú najčastejšie iba liečebné náklady. Vzhľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu vo svete však odporúčam poistiť si aj predčasný návrat. Terorizmus patrí medzi dôvody, pre ktoré môžete cestu prerušiť a vrátiť sa späť na Slovensko. V takomto prípade uhradí poisťovňa náklady na spiatočnú cestu,“ uzavrel Tomáš Ogrodník z UNIQA poisťovne.

© Autorské práva vyhradené

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #dovolenkári #boj proti terorizmu #teroristické útoky