Podozrivú firmu z Panama Papers zakladal exminister Borec

Bývalý minister spravodlivosti Tomáš Borec spolupracoval s firmou Latem Trading, ktorú preverujú daniari aj polícia. Tomáš Borec podľa zistení stál v minulosti pri zrode firmy Latem Trading, známej z kauzy Panama Papers.

26.05.2016 12:06
Tomas Borec Foto: ,
Tomáš Borec.
debata (35)

Informáciu zverejnil spravodajský portál Aktuality.sk. Keď sa stal neskôr Borec ministrom spravodlivosti v druhej vláde Roberta Fica, s firmou Latem Trading spolupracovala jeho právnická kancelária Borec & Bohunský.

Portál pripomína informáciu, že firma Latem Trading sídli na rovnakej bratislavskej adrese, kde má byt aj Borec. Portál teraz zo zbierky listín obchodného registra zistili, že bývalý šéf advokátskej komory Borec sa v minulosti zúčastňoval aj na valných zhromaždeniach spoločnosti Latem Trading.

Táto firma vznikla v roku 2007 ešte ako Vertigo Trading. O dva roky neskôr sa premenovala na Intergest Slovakia. Pod názvom Latem Trading funguje od roku 2012. Od roku 2009 ju vlastní holandská firma Poelen Holding B. V., za ktorou stojí Guus Poelen.

Borecov podpis je na firemných dokumentoch z roku 2007, keď sa riešilo odvolanie konateľa a vymenovanie nového. Ako zapisovateľ bol podľa Aktualít aj na valnom zhromaždení v roku 2008. O rok neskôr bol dokonca Borec na valnom zhromaždení v mene samotného Poelena.

Zastupoval tam jeho firmu Poelen Holding B.V. Jedno valné zhromaždenie – v roku 2012 – sa podľa zbierky listín obchodného registra konalo aj v priestoroch advokátskej kancelárie Borec & Bohunský. Namiesto Boreca tam však sedela jeho kolegyňa Oľga Štuchalová. Borec bol vtedy ministrom spravodlivosti, takže mal pozastavený výkon advokátskej činnosti.

Exminister priznal, že zakladal firmu Latem Trading. Tvrdí však, že o jej podozrivých obchodných aktivitách až do vypuknutia kauzy Panama Papers vôbec nevedel. „Riešil som, keď robili zmenu názvu alebo podobné záležitosti. Okrem založenia spoločnosti a nejakých formálnych úkonov, ktoré sa týkali zápisov do obchodného registra, som však nevykonával žiadnu inú činnosť," hovorí Borec.

S Poelenom sa podľa vlastných slov zoznámil tak dávno, že si podrobnosti nepamätá. „Ten pán ma zrejme oslovil ako advokáta. Neviem, či v tom čase býval na rovnakej adrese ako ja. Nič extra zvláštne však na tom nie je," povedal Borec. S Poelenom ani s jeho firmami už nespolupracuje.

„Aj v minulosti sme plnili len ich ad hoc požiadavky," dodal exminister pre médium. Borec zároveň verí, že kauza Panama Papers pomôže zúžiť priestor pre špekulantov. „Čo sa však týka snahy vytlačiť schránkové firmy z verejného priestoru, je to trošku čiernobiele. Firmy, ktoré majú čo skrývať, treba vytesniť. Ale existujú aj schránkové firmy, ktoré nerobia nič nelegálne,“ dodal exminister.

Začiatkom apríla 2016 unikli z panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca milióny dokumentov. Tá svojim klientom zakladala a spravovala schránkové firmy po celom svete. Niektorým pomáhala utajiť ich skutočných vlastníkov alebo vyhýbať sa plateniu daní.

Prvou slovenskou stopou v Panama Papers bola práve firma Latem Trading. „Podľa skúmaných dokumentov poskytovala európskym klientom špeciálne legalizačné služby slovenská firma Latem Trading,“ napísalo vtedy České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré má prístup k uniknutým dokumentom.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Tomáš Borec #panama papers #panamské dokumenty