Kaliňák: Podnikateľovi Bašternákovi pomáha Lipšic

Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi pomáha podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka poslanec za OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic. Kaliňák poukázal na to, že v marci 2011, za vlády Ivety Radičovej, bol vyplatený nadmerný odpočet DPH firme Bašternáka vo výške 3,6 milióna eur, vratku vyplatili za päť dní, nebola nariadená daňová kontrola a Danielovi Lipšicovi vtedy stačilo trojdňové miestne dokazovanie.

31.05.2016 15:51
Robert Kaliňák Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák.
debata (108)

Podľa Kaliňáka akékoľvek obvinenie, ktoré teraz smeruje k Smeru, smeruje práve do ich radov, práve oni v tom čase zlyhali. „Platí teda, že podnikateľa Bašternáka kryje a pomáha mu Daniel Lipšic. Stalo sa to presne v marci 2011,“ poznamenal šéf rezortu vnútra. Ako pokračoval, v tom istom roku podala Finančná správa SR niekoľko stoviek trestných oznámení, no policajný zbor 1 200 oznámení finančnej správe odmietol.

Ide podľa neho o typický príklad toho, „ako Lipšic hovorí, že musí konať, no len keď je v opozícii. Kde mu vtedy blikali tie jeho svetielka?" Kaliňák tvrdí, že vláda Ivety Radičovej pripravila krajinu o 711 miliónov eur, avšak ide len o vyplatené nadmerné odpočty DPH, ktoré sa podarilo zmapovať a dnes sa stíhajú. (Čítajte viac v článku: Lipšic: V kauze Five Star Residence by mali blikať všetky kontrolky.)

Za problém považuje minister aj kolaps daňovej správy v roku 2012, z tohto roku pochádza aj aktuálna korupčná kauza Bašternák. „Keď bola daňová správa hluchá a slepá, v tom čase kompletne vyplácala mnohé sumy naslepo, pričom Radičovej vláda proti tomu nespravila nič,“ povedal minister vnútra s tým, že sú to veci, ktoré boli dovolené a Lipšic proti nim nijak nebojoval.

Kaliňák si tiež myslí, že ide o osobný revanš Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) za to, keď nelegálne odpočúval svojho kolegu, ako aj keď sa pozreli na jeho účtovníctvo. „Ide o smiešny politický revanš a smiešne vymyslené obvinenia,“ dodal minister s tým, že všetci vedia, že ako šéf rezortu nemôže zo zákona ani na základe ústavy zasahovať do vyšetrovania a dávať pokyny. „Obvinenia sa nepotvrdili a nenasvedčujú im žiadne dôkazy ani indície,“ povedal na záver.

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si Bašternákova firma uplatnila nadmerný odpočet DPH, pričom to nikto neskúmal a suma bola vyplatená hneď, uviedol pred časom poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Opozičné strany SaS a OĽaNO chcú v parlamente odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Dohodli sa na tom v pondelok na prvom rokovaní Opozičnej rady. Dôvodom na odvolávanie je kauza Ladislava Bašternáka. Je to podľa nich korupčná kauza, v ktorej sú zapletené najvyššie politické špičky. Kaliňák bude prvým ministrom v tomto volebnom období, ktorý bude čeliť v Národnej rade SR odvolávaniu.

108 debata chyba
Viac na túto tému: #Basternák #Daniel Lipšic #Robert Kaliňák