Brigita Schmögnerová predstavila Knihu o vládnutí

Vo svete je bežné, že politici sa po skončení svojej kariéry rozhodnú bilancovať a napíšu vlastné spomienky. O tom, že nemusí ísť o nudné čítanie, svedčí i fakt, že knihy bývalého kancelára Helmuta Schmidta patria v Nemecku stále k bestsellerom.

, 17.06.2016 12:00
debata (15)
Brigita Schmögnerová predstavila svoju Knihu o... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Brigita Schmognerova, kniha o vládnutí Brigita Schmögnerová predstavila svoju Knihu o vládnutí

Hoci v minulosti, najmä medzi prvorepublikovými politikmi (napr. V. Šrobár či I. Dérer), bola táto prax u nás pomerne rozšírená, v súčasnosti je politických pamätí pomenej.

Jednu z mála výnimiek predstavuje Brigita Schmögnerová. Bývalá ministerka financií pôsobila v krušných časoch, keď po páde mečiarizmu hrozil krach takmer všetkým slovenským bankám a bolo treba zachraňovať zdecimovanú ekonomiku, takže o zážitky iste nemala núdzu.

Tie sa pokúsila pretaviť do Knihy o vládnutí, ktorá zachytáva najmä obdobie prvej Dzurindovej vlády v rokoch 1998 – 2002. Nie sú to typické memoáre, ide skôr o faktografickú publikáciu z pera fundovanej ekonómky, aj keď jedna z kapitol je ladená osobnejšie.

Jedným z dôvodov, prečo sa rozhodla čitateľom priblížiť toto prelomové obdobie, bolo to, že prakticky všetky existujúce analýzy a publikácie boli písané z pravicovej perspektívy. "Mojou ambíciou bolo pozrieť sa na toto obdobie s odstupom času a z iného zorného uhla,“ vysvetľuje exministerka.

Vo veľkej koalícii dochádzalo často ku konfliktom medzi pravicou a ľavicou. Mnohé rozhodnutia boli značne nepopulárne a oslabili SDĽ natoľko, že sa z nej po štyroch rokoch vládnutia stala úplne marginálna strana. Aj tomu je venovaná jedna kapitola.

Naopak, SDKÚ sa podarilo prisvojiť si všetko pozitívne. A tak získala imidž jedinej "reformnej strany“, čo je však veľmi skresľujúce. "Mojou snahou bolo ukázať, že pod mojím vedením sa v rezorte financií, urobili viaceré modernizačné opatrenia a rovnako ich vykonávali aj ďalší ministri za SDĽ,“ dodáva Brigita Schmögnerová.

Napísať túto knihu obsahujúcu 12 kapitol zabralo autorke takmer päť rokov. Ten, kto sa bude chcieť dozvedieť viac o problematike transformácie, si musí vyhradiť tiež dostatok času, lebo 1 112 strán nie je rozhodne žiadne oddychové čítanie.

Ani samotná autorka však nepredpokladá, že ten, kto si knihu kúpi, ju aj celú prečíta. "Bude si môcť vybrať: Koho viac zaujíma politika, tak si prečíta kapitoly venované politike a, naopak, koho baví ekonomika, tak tie ekonomické.“ Brigita Schmögnerová pravidelne prispieva na názorové strany denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #kniha #politička
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy