SIS upozornila na infiltráciu cudzích služieb do štátnych zložiek

Cudzie spravodajské služby sa vlani na Slovensku pokúšali infiltrovať do úradov a bezpečnostných zložiek štátu. Tvrdí to civilná tajná služba (SIS), ktorá v utorok zverejnila správu o svojej činnosti za minulý rok.

21.06.2016 18:54
SIS, Bratislava, informačná služba Foto: ,
Sídlo SIS v Bratislave.
debata (144)

SIS tiež poukázala na nedodržiavanie sprísnených pravidiel ohľadom nadobúdania deaktivovaných strelných zbraní, ktoré v minulosti vo veľkom nakupovali cudzinci na Slovensku.

„V roku 2015 pretrvávala snaha viacero zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek. Zaznamenal sa nárast aktivít zameraných na ovplyvňovanie verejnej mienky,“ uviedla bez bližších podrobností SIS, podľa ktorej tiež pokračoval zvýšený záujem a aktivity cudzích spravodajských služieb v ekonomickej, vedeckej a vojenskej oblasti, ako aj priemyselnej špionáže.

Tajná služba informovala, že nezaznamenala bezprostrednú hrozbu teroristického útoku voči Slovensku. Predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica koncom minulého roka v reakcii na útoky v Paríži presadila balík zákonov na boj proti terorizmu, na základe ktorých napríklad polícia a tajné služby získali nové právomoci.

Podľa SIS po sprísnení zákona o nadobúdaní deaktivovaných strelných zbraní, ktoré možno prerobiť na funkčné, dochádza k porušovaniu nových pravidiel. Tajná služba uviedla, že pomohla identifikovať pôvod časti zo zbraní, ktoré zadržali v súvislosti s útokom na parížsku redakciu časopisu Charlie Hebdo.

SIS tiež informovala, že v oblasti dodávok takzvaných expanzných zbraní spolupracovala so zahraničnými službami, čo viedlo k zadržaniu rizikových osôb a zbraní mimo Slovenska.

Tajná služba v správe, ktorú prerokoval parlament, spomenula aj aktivity Ruska, ktoré podľa nej na čiastočné odpútanie pozornosti Západu od konfliktu na Ukrajine a s cieľom posilňovať svoje veľmocenské ambície využilo aj sýrsku kampaň a boj proti islamskému terorizmu.

Podľa SIS pri vysokopostavených členov medzinárodného organizovaného zločinu vlani pretrvávala snaha o vytvorenie zázemia, a to prostredníctvom zakladania firiem.

144 debata chyba
Viac na túto tému: #tajné služby #SIS