Niektoré súdy sa posilnia, Žitňanská rozdelila voľné miesta

Ministerka sa stretla s predsedami krajských a okresných súdov, hovorili aj o nových procesných kódexoch, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. júla.

22.06.2016 13:35
Lucia Žitňanská Foto: ,
Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská k 1. júlu rozhodla o určení 41 voľných sudcovských miest.
debata (1)

Niektoré súdy sa personálne posilnia. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská k 1. júlu rozhodla o určení 41 voľných sudcovských miest na okresných, krajských súdoch a Špecializovanom trestnom súde. Informoval o tom agentúru SITA hovorca ministerstva Peter Bubla. Vysvetlil, že ministerka pri ich určovaní miest zohľadnila najmä avizované odchody sudcov do dôchodku za jednotlivé súdy a dĺžku trvania výberových konaní.

Personálne by sa mal posilniť napríklad Okresný súd Bratislava I, ktorý patrí k najzaťaženejším súdom na Slovensku. Ministerka pre tento súd určila sedem miest, tri miesta určila pre krajský aj okresný súd v Trnave. Tri miesta ministerka určila aj pre banskobystrický krajský súd. O tomto svojom rozhodnutí ministerka už informovala predsedov okresných a krajských súdov na pracovnom stretnutí.

V rámci obvodu bratislavského krajského sudu pridelil súdom 10 miest pred odchodom ešte exminister Tomáš Borec. Zvyšných 46, ktoré minister pridelil, Žitňanská v apríli zrušila. Teraz po prehodnotení o 41 z nich následne rozhodla. Výber sudcov na tieto miesta pôjde už podľa nových pravidiel. Od 1. júla totiž nadobudnú účinnosť zmeny vo vyhláške upravujúcej výberové konania na funkciu sudcu, čo bolo jedným z prvých opatrení ministerky Žitňanskej po nástupe do funkcie.

Pri výberových konaniach budú už aj pri ústnej časti použité jednotné hodnotiace hárky. Zároveň sa zvyšuje váha písomnej časti výberového konania. Nebude sa teda môcť stať, že subjektívnejšia ústna časť pohovoru preváži nad písomnou. Hodnotiace hárky jednotlivých členov výberovej komisie budú napokon zverejňované. Jednoducho sa tak bude dať porovnať postup členov výberovej komisie pri hodnotení konkrétnych uchádzačov.

Témou pracovného stretnutia boli aj nové procesné kódexy (Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok a Správny súdny poriadok), ktoré nadobudnú účinnosť od 1. júla. Ide o rozsiahlu zmenu, ktorá sa podstatne dotkne práce a postupov sudcov. Odborníci ministerstva spravodlivosti, ktorí pracovali na rekodifikácii Občianskeho súdneho poriadku, sú pripravení v maximálnej možnej miere pomôcť predsedom súdov ako aj sudcom samotným, informoval ďalej Bubla.

Predsedovia súdov boli informovaní aj o reformných zámeroch, na ktorých ministerstvo aktuálne pracuje, konkrétne o pripravovanej úprave exekučných konaní, oddlženia fyzických osôb a úprave platobných rozkazov. Záujmom ministerstva je, aby paragrafové znenie pripravovaných zmien bolo v najbližších dňoch posunuté do medzirezortného pripomienkovania.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #súdy #Lucia Žitňanská