Deviati piťovci zatiaľ budú na slobode

Deviati členovia takzvanej skupiny piťovcov budú vyšetrovaní na slobode. Rozhodol o tom vo štvrtok Najvyšší súd.

23.06.2016 19:06
debata (12)

Senát zamietol sťažnosť špeciálneho prokurátora, ktorý chcel, aby skončili vo väzbe. Minulý týždeň po zásahu kukláčov skončili v putách štrnásti, štyria zostali za mrežami, desiatich pustili. Jeden z nich spáchal tento týždeň samovraždu.

Do budovy Najvyššieho súdu prichádzali piťovci postupne. Niektorých sprevádzali priateľky či rodinní príslušníci. Na chodbe sa medzi sebou nebavili, stáli oddelene. Sem-tam prehodili pár slov so svojimi advokátmi. Obvinení sú zo zosnovania zločineckej skupiny, z vydierania a z viacerých ďalších trestných činov.

Deviatich ľudí zastupovalo päť advokátov. Syn známeho bratislavského podnikateľa mal dokonca dvoch obhajcov, ďalší advokát zastupoval zase troch naraz. Členom senátu bol aj bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin, k prípadu sa nevyjadroval. Slovo mal len predseda senátu Martin Piovartsy.

Po vyše hodinovom pojednávaní senát rozhodol, že nepôjdu za mreže, ale budú vyšetrovaní na slobode. Zamietol tak sťažnosť prokurátora, ktorý sa odvolal proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Ten Vladimíra M., Mikuláša P., Martina R., Andreja O., Mareka O., Petra B., Mariána J., Tomáša S. a Jozefa M. minulý piatok nevzal do väzby.

Podľa Piovartsyho súd nezistil dôvody ani riziká, že by obvinení ovplyvňovali svedkov alebo sa vyhýbali trestnému stíhaniu. Takisto podľa neho nebolo preukázané, že by páchali trestnú činnosť aj po novembri 2011, keď polícia rozložila vedenie skupiny piťovcov. Na živobytie si podľa predsedu senátu zarábajú prácou na parkoviskách či vo fitnescentrách.

Štrnástich obvinených zadržala Národná kriminálna agentúra (NaKA) minulý týždeň v utorok pri akcii s názvom Gondola. Išlo o tretiu, rozsahom najväčšiu akciu zameranú na stíhanie a zadržiavanie členov skupiny. Zúčastnilo sa na nej 418 policajtov, vykonali 20 domových prehliadok a 17 prehliadok nebytových priestorov. Pri akcii polícia zaistila vyše 20 strelných zbraní, granáty, rozbušky, vyše tisíc nábojov rôzneho kalibru, viac ako 50 nožov, z ktorých jeden bol s hákovým krížom.

Z 28 obvinených osôb bol v 14 prípadoch podaný prokurátorovi návrh na vzatie do väzby, čo prokurátor akceptoval. Deviati budú vyšetrovaní na slobode. Ak sa podarí preukázať obvineným vinu, hrozia im tri až desať rokov za mrežami.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #piťovci