Kaliňák a Počiatek obchodujú so schránkovými firmami, tvrdí Remišová

Robert Kaliňák a Ján Počiatek si podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) prehadzovali akcie so schránkovými firmami. Ako uviedla, firma Bratislava trade center podniká aj na pozemkoch, ktoré kedysi patrili štátnemu podniku Kovošrot, sprivatizovanému za vlády HZDS a SNS v polovici deväťdesiatych rokov.

29.06.2016 14:57
Kaliňák, Počiatek Foto: ,
Na archívnej snímke minister vnútra Robert Kaliňák (vľavo) s vtedajším ministrom dopravy Jánom Počiatkom.
debata (131)

Podnik skrachoval, štát sa k všetkým svojim peniazom za podnik nedostal a časť majetku skončila práve v spoločnosti Bratislava trade center. V roku 2002 podľa nej spoločnosť prostredníctvom inej spoločnosti vlastnil vtedajší poslanec NR SR za stranu Smer Robert Kaliňák. „V roku 2006 už okrem ministrov Kaliňáka a Počiatka vlastnila väčšinu spoločnosti luxemburská schránková firma C.O.M.I. Holding, za ktorou je syn údajného mecenáša strany Smer Jozefa Brhela. Toho Jozefa Brhela, ktorý sa pravidelne spomína v súvislosti so stomiliónovými zákazkami od štátu,“ povedala poslankyňa.

Remišová upozornila, že v roku 2008 vlastnili časť akcií od luxemburskej firmy naspäť ministri Kaliňák a Počiatek a časť prešla na anglickú schránkovú firmu Belfour investments. V roku 2012 už podľa nej vlastnil firmu iba minister Počiatek a Robert Pintér, ktorý je u Kaliňáka na ministerstve generálny riaditeľ sekcie majetku a Kaliňák z neho urobil policajta so všetkými prislúchajúcimi výhodami.

Podľa poslankyne spoločnosť má od roku 2002 rovnakú dozornú radu a predsedom predstavenstva je stále Marek Turčan, sused ministra Kaliňáka. „Je viac ako podozrivé, že pán minister Kaliňák aj s ministrom Počiatkom si prehadzovali akcie medzi schránkovými firmami. Schránkové firmy zväčša slúžia na zakrytie vlastníctva alebo znižovanie daní a rozhodne by so schránkami nemal obchodovať vrcholový politik. Takéto obchody dokazujú úroveň politickej kultúry pána Kaliňáka, ktorý na svojom poste už dávno nemal byť,“ zdôraznila Remišová.

Ďalšia zaujímavá firma

Podľa Remišovej je zaujímavá aj firma Hesit, a.s. Upozornila, že tesne pred voľbami alebo po voľbách v roku 2010 minister Kaliňák podpísal miliónovú zmluvu na opravu policajnej ubytovne v Pezinku. „Zákazka bola pripravená tak kvalitne, že k nej museli byť neskôr urobené štyri dodatky zvyšujúce cenu o státisíce eur. Oficiálnym majiteľom je človek s trvalým bydliskom v paneláku v bratislavskej Dúbravke. Firma však bola hlavným dodávateľom stavby Five Star Residence. Aj stavby komplexu Bonaparte. Až do prevalenia kauzy ministra Kaliňáka sídlila na adrese Tupého 25/A, čo je bytový dom,“ vyhlásila poslankyňa.

Podľa nej internetovú stránku hesit.eu registroval Peter Bašternák. Zároveň tvrdí, že na ostatnej účtovnej závierke si firma udáva číslo 02/54415054. To isté číslo je vo viacerých prípadoch uvedené ako kontakt na firmu KLM Group, s.r.o., ktorá tiež sídli na Tupého 25/A a jej majiteľmi sú aj Bašternák a Kaliňákov sused Turčan.

131 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Počiatek #Robert Kaliňák #kauza Bašternák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy