Matovič plagát nezbalil, schôdzu o odvolaní Kaliňáka prerušili na neurčito

Predseda parlamentu Andrej Danko napokon 7. mimoriadnu schôdzu NR SR zameranú na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi prerušil na neurčito. Dôvodom je transparent s nápisom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne" a s fotografiami Ladislava Bašternáka a Roberta Kaliňáka, ktorý pred rečnícky pult položil Igor Matovič a napriek výzvam ho odmietol zbaliť.

, 30.06.2016 13:32, aktualizované: 21:40
NR SR, Kaliňák Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák počas rokovania mimoriadnej 7. schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.
debata (594)

V piatok o 9:00 má zasadnúť poslanecké grémium, ktoré bude rokovať o zmenách v rokovacom poriadku. Cieľom je podľa Danka zabrániť v parlamente exibicionizmu a upraviť napríklad spôsob používania transparentov.

Mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi prerušili dvakrát. Najskôr na približne 40 minút, zasadlo preto aj poslanecké grémium. Matovič následne transparent odstránil, po skončení svojho vystúpenia ho však opätovne rozprestrel. Podľa podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd) musí transparent odstrániť, aby sa mohlo pokračovať v schôdzi. Keďže Matovič transparent znova roztiahol, Bugár rokovanie opäť prerušil.

Opozícia hovorí o návrate do čias Mečiara

Podľa predsedu parlamentu Andreja Danka na schôdzi nedochádzalo k prerokovaniu podstaty, ale zvrhla sa na súťaž billboardov vzájomné natáčanie poslancov na mobily alebo predvádzanie sa. „Národná rada by mala byť vizitkou štátu,“ vyhlásil s tým, v súvislosti s našim predsedníctvom Rady EÚ sa pozornosť zahraničia upriami na Slovensko. V parlamente podľa neho v súčasnosti dochádza k urážaniu a dehonestácii. „Je najvyšší čas stanoviť pravidlá,“ povedal na margo piatkového grémia. Rokovací poriadok je podľa neho zastaraný a po novom by sa mal upraviť napríklad spôsob obliekania poslancov alebo slovník, aký môžu pri schôdzach využívať. Danko nekonkretizoval, kedy by mala prerušená schôdza pokračovať.

Opoziční poslanci vyjadrili nad prerušením schôdze pobúrenie. „Koalícia týmito činmi hľadá zástupné problémy, aby oddialila nevyhnutné,“ povedala na opozičnom brífingu Natália Blahová (SaS). Podľa nej podobne koalícia arogantným a totalitným spôsobom pošliapava demokratické princípy.

Podľa Daniela Lipšica porušila týmto krokom koalícia rokovací poriadok tak, ako to neurobil ani Vladimír Mečiar. „Právna úprava povoľuje desiatky rokov podobné vizuálne pomôcky,“ povedal s tým, že v skutočnosti sa koalícia obáva nových informácii o prepojení premiéra, ministra vnútra a Bašternáka.

Fico sa Kaliňáka zastal

Ide už o druhú mimoriadnu schôdzu zameranú na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra v tomto volebnom období. „Minister vnútra Kaliňák bojuje proti daňovým podvodom a polícia má pod jeho vedením najlepšie výsledky v histórii Slovenska.“ Predseda vlády Robert Fico tak na pôde parlamentu v rámci mimoriadnej schôdze zhrnul postoj vlády k návrhu na vyslovenie nedôvery Kaliňákovi.

Predseda vlády Robert Fico počas rokovania... Foto: SITA, Marko Erd
robert fico Predseda vlády Robert Fico počas rokovania mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Vytvorenie daňovej kobry alebo zavedenie elektronického trhoviska je podľa Fica dôkazom výsledkov práce ministra.

Opozícia sa podľa Fica snaží o vytvorenie zlého mena Slovenska v čase, keď preberá predsedníctvo v Európskej únii. „Toto nie je slovenské, toto nie je štátnické,“ vyhlásil s tým, že namiesto toho, aby opoziční poslanci pracovali v prospech krajiny len kydajú hnoj. Zároveň opozícii pripomenul kauzy, ktoré prepukli, keď boli jej zástupcovia vo vláde, ako napríklad Osrblie alebo kauzu daniari.

Fico tiež vyhlásil, že opozícia zneužíva ústavné právo na vyslovovanie nedôvery členom vlády tým, že to robí každú chvíľu. Daniela Lipšica na začiatku svojho prejavu označil za „podržtašku“ Igora Matoviča s tým, že nikdy nebude úspešný v slovenskej politike.

Bašternák je podľa Rajtára kľúčovým mužom na Slovensku

Ladislav Bašternák je kľúčovým mužom v SR. Počas rozpravy to vyhlásil poslanec za SaS Jozef Rajtár. „Drží predstaviteľov koalície za istú časť tela,“ povedal. Podľa Rajtára Bašternák udržuje vzťahy s Kaliňákom, prenajíma byt premiérovi Ficovi pravdepodobne aj exministrovi obrany Martinovi Glváčovi. Tiež je previazaný na niektorých prokurátorov.

Policajná razia v jeho nehnuteľnostiach bola podľa neho divadlom, podobne, ako to bolo v kauze Váhostav. „Po roku Juraj Śiroký nebol obvinený, z troch obvinených manažérov boli dvaja obvinenia zbavení,“ zdôraznil Rajtár. Podľa neho je v tomto prípade dôležité, aby občania nestratili dôveru v políciu a štát. Odvolanie Kaliňáka z funkcie je podľa neho prvým krokom k tomu.

Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) je kauza Bašternák o zlyhávajúcich a nefunkčných inštitúciách. „Len tak sa mohlo stať, že Bašternákove neoprávnené vratky DPH sa nevyšetrili, pretože niekto na polícii, ktorá má byť vždy na strane ľudí a nie jedného ‚nášho človeka‘, vyšetrovanie zastavil,“ povedala. Inštitúcia, ktorá má hájiť záujem ľudí, sa zasa podľa Remišovej postavila len za toho jedného „nášho človeka“. „Je nemysliteľné, aby občania mohli mať dôveru v inštitúciu a políciu, ktorá má vyšetriť ministra, ktorý zároveň inštitúcii šéfuje, v inštitúciu, ktorej hlava obhajuje zubami-nechtami vyšetrovaného človeka a vopred hovorí o nezmyselnosti obvinení,“ dodala Remišová.

Lucia Nicholsonová (SaS) označila Kaliňáka za „hanbu tejto krajiny“. „Stal sa symbolom korupcie a zlodejov,“ vyhlásila s tým, že aj jeho vinou Slovensko už nie je právnym štátom. „Robíte z ľudí hlupákov, kradnete im ich krajinu,“ dodala s tým, že pokiaľ budú ľudia ako on vo funkciách, hrozí, že zo Slovenska odídu všetci slušní ľudia a ostane tu len „lúza, zlodeji a extrémisti“.

Lipšic: Slovensko v súčasnosti ovláda chobotnica oligarchov

Poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) na začiatku schôdze prečítal úryvok z otvoreného listu policajného vyšetrovateľa ministrovi. „Čo sa nedá prehliadnuť je, že svojím pôsobením na čele prehlbujete nedôveru občanov voči Policajnému zboru,“ uvádza sa v liste. Podľa Lipšica je v tejto situácii v stávke dôvera celého Policajného zboru.

„Čo ste urobili s policajnou raziou je, že ste policajtov postavili do úlohy bábkohercov,“ povedal Lipšic v súvislosti so stredajšou raziou vo firmách spájaných s podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Zároveň kauzu porovnal s prípadom Váhostav, v ktorej podľa neho nenastal posun. „Ak by bola tretia Ficova vláda iná, daniari, policajti a prokurátori, ktorí marili vyšetrovania, by odišli zo svojich funkcií,,“ vyhlásil.

Prokurátor, ktorý má momentálne na starosti kauzu Bašternák, stál podľa Lipšica za zametením káuz emisie, tunelovania Vojenského spravodajstva alebo za domovou prehliadkou u Igora Matoviča.

„Slovensko v súčasnosti ovláda chobotnica oligarchov a useknúť jej chápadlá je v záujme nás všetkých,“ vyhlásil s tým, že Kaliňák chobotnicu živí a kŕmi každý deň. Podľa známych a dostupných dôkazov by podľa Lipšica mal byť Bašternák už obvinený a byť vo väzbe. „Ak by však začal rozprávať, padla by táto vláda,“ povedal Lipšic.

Vláda nesúhlasí s vyslovením nedôvery Kaliňákovi

Vláda SR zaujala nesúhlasné stanovisko s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery Robertovi Kaliňákovi. Kabinet to skonštatoval po tom, ako skupina poslancov predložila 24. júna návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra.

Návrh skupiny poslancov, ktorý prišiel dva týždne po tom, ako NR SR zamietla obdobný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra, vníma vláda ako vytváranie zlého mena Slovenskej republiky počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie.

Ako vláda uvádza, ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur.

Vláda tiež zdôrazňuje, že pod vedením Kaliňáka prijali zákon o verejnom obstarávaní a začalo sa elektronické trhovisko, kde počas roka a pol dlhej prevádzky bola úspora 85 miliónov eur.

Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver od Tatra banky vo výške 500-tisíc eur. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur.

Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek.

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.

Opozícia plánuje ďalšie protesty

Opozícia na budúci týždeň v pondelok zorganizuje dva mítingy za odvolanie ministra vnútra Kaliňáka. Jeden v Bratislave a druhý v Košiciach. V Bratislave bude míting organizovať OĽaNO a v Košiciach SaS. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, dôvodom sú žiadosti ľudí z regiónov. „Ľudia si nemôžu kedykoľvek odskočiť do Bratislavy, aby vyjadrili nesúhlas s Kaliňákom,“ povedal Sulík.

Po týchto mítingoch sa podľa Sulíka opozícia dohodne, ako bude pokračovať ďalej. Rovnako opozícia sa ešte rozhodne, či pôjde do odvolávania premiéra Roberta Fica, ktorý nechce zosadiť Kaliňáka.

Opozícia dvakrát zorganizovala v priebehu siedmich dní dva mítingy pred bytovým komplexom Bonaparte, kde býva Fico. Pred komplex prišlo cca 4 000 ľudí.

594 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Robert Kaliňák #kauza Bašternák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy