Zadržali nočného 'návštevníka' Prezidentského paláca

Polícia zadržala a obvinila 35-ročného Čecha, ktorý sa v noci na utorok neoprávnene pohyboval v sídle slovenského prezidenta. Informovalo o tom ministerstvo vnútra. Po incidente rezignoval šéf vládnej ochranky, pretože napriek spusteniu alarmu policajti muža v Prezidentskom paláci nezadržali.

30.06.2016 16:52 , aktualizované: 17:20
Prezidentský palác, votrelec, bezpečnostná kamera Foto:
Muž, ktorého zaznamenala v noci bezpečnostná kamera v Prezidentskom paláci.
debata (52)

Ako informovala Silvia Keratová z tlačového dobru rezortu vnútra, 35-ročný Milan K. z Českej republiky už čelí obvineniu z prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytového priestoru. Nadriadený ochrankárov ďalej zhromažďuje informácie o zanedbaných povinnostiach zo strany podriadených a na ich základe rozhodne o miere zavinenia a charaktere následných krokov. Riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR Radovan Horváth požiadal vedenie Ministerstva vnútra SR o uvoľnenie z funkcie.

Mimoriadny bezpečnostný incident sa stal v noci 28. mája v Prezidentskom paláci. Neznámy muž okolo 1:00 preskočil sklenený plot zo zadnej strany Prezidentského paláca a dostal sa na zadné nádvorie. Následne vstúpil do budovy nezabezpečeným vchodom pre zamestnancov a vyšiel po schodoch na najvyššie poschodie, kde strávil približne 20 minút. Na tomto poschodí sa spustil bezpečnostný systém, ktorý vyhodnotili ako falošný poplach a vypli ho. Informoval o tom poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan s tým, že muž následne tou istou trasou zišiel na zadné nádvorie, dostal sa k bočnému vstupu do Prezidentského paláca z Banskobystrickej ulice, ktorý si z vnútornej strany otvoril a odišiel. Tvár neznámeho muža zachytili bezpečnostné kamery.

Ochranu Prezidentského paláca 24 hodín denne zabezpečuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra. Ako potvrdila hovorkyňa rezortu Andrea Dobiášová, riaditeľ úradu Radovan Horváth požiadal v súvislosti s incidentom o uvoľnenie z funkcie. O jeho žiadosti rozhodne minister vnútra. Neznámy muž v paláci podľa doterajšieho zistenia nič nepoškodil ani nič neodcudzil.

Prezident Andrej Kiska počas incidentu v budove nebol. O incidente ho informovali o 7:00 hod.

© Autorské práva vyhradené

52 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentský palác