Opozícia sa pre prerušenú schôdzu obráti na Ústavný súd

Pre prerušenú schôdzu o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi sa opozícia obráti na Ústavný súd (ÚS) SR.

06.07.2016 16:51
opozícia, Matovič Foto: ,
Líder OľaNO Igor Matovič (v strede) s ďalšími opozičnými poslancami počas brífingu po preložení mimoriadnej schôdze parlamentu.
debata (133)
Ako na brífingu informovali opoziční poslanci, cieľom je výklad článkov ústavy, zaoberajúcich sa právom poslancov podať návrh na zvolanie mimoriadnych schôdzí. Podľa poslanca Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) vládna koalícia dnes nastúpila na cestu gumovania článkov ústavy. „Dnes sa koalícia rozhodla, že opozícia stráca práva, ktoré má podľa ústavy,“ vyhlásil s tým, že podobný krok by si nedovolil ani Vladimír Mečiar. Za celou vecou je podľa Lipšica len snaha vládnej väčšiny o umlčanie opozície pri kauze Bašternák.

Podľa Natálie Blahovej (SaS) je postup predsedu parlamentu Andreja Danka hanbou parlamentarizmu. „Koalícia bráni poslancom vo výkone ich mandátu,“ povedala s tým, že opozícia zváži aj návrh na odvolanie Danka z funkcie pre jeho „fatálnu neschopnosť viesť parlament“. Zároveň má opozícia už vyzbierané podpisy na zvolanie novej schôdze o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi. Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) bola prerušená schôdza možno poslednou, keď majú poslanci právo slobodne sa vyjadriť. Narážala tým na plánované zmeny rokovacieho poriadku, ktoré navrhol Danko. „To, čo sa tu robí, sa nedá nazvať inak ako totalita,“ uviedla. Opoziční poslanci zároveň vyjadrili odhodlanie pokračovať každý pondelok s protestmi pred bratislavským komplexom Bonaparte.

Poslanci vládnej koalície v stredu odhlasovali uznesenie, podľa ktorého sa mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi prerušuje do konca septembrovej schôdze parlamentu. Jedným z dôvodov tohto kroku je podľa koalície snaha o zabezpečenie bezproblémového priebehu plenárneho zasadnutia Konferencie výborov pre európske záležitosti parlamentov EÚ (COSAC). S vysokou pravdepodobnosťou urobia rovnaký krok aj pri schôdzi o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi. Opätovný pokus o otvorenie tejto schôdze ja na programe vo štvrtok ráno.

133 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #opozícia #Robert Kaliňák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy