NOÚ otvoril Centrum chirurgie prsníka za 750-tisíc eur

13.07.2016 13:20
centrum chirurgie prsnika NOU, Drucker,...
Zľava minister zdravotníctva Tomáš Drucker, riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský a riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave Róbert Němeček. Autor: ,

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave otvoril Centrum chirurgie prsníka, ktorého výstavba trvala niekoľko mesiacov. Ako ďalej na otvorení informoval riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský, výstavba centra stála 750-tisíc eur.

Z rozpočtu ústavu na výstavbu šlo 240-tisíc eur, z investície Ministerstva zdravotníctva SR 360-tisíc eur, ďalšie prostriedky vo výške 150-tisíc eur sponzorsky poskytlo neziskové Združenie priateľov Národného onkologického ústavu.

V centre sa nachádza šesť izieb, v každej sú po dve lôžka. Výstavba podľa Dolinského zohľadňovala prevažne pohodlie pacientiek. Jedna izba je pre pacientky s telesným znevýhodneným. „Je to unikátne pracovisko svojho druhu na Slovensku, ktoré bude ženám poskytovať najmodernejšie terapeutické postupy v oblasti chirurgie prsníka vrátane rekonštrukčných plastických operácií,“ dodal riaditeľ ústavu. „Práve takéto pracovisko môže pomôcť k významnému zvýšeniu kvality prežívania takýchto pacientiek,“ uviedol na otvorení minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Rakovina prsníka je najčastejším onkologickým ochorením žien nielen na Slovensku. Podľa údajov Národného onkologického registra z roku 2008, pribudne na Slovensku 2 700 prípadov ročne. „Rozhodli sme sa im teda vybudovať samostatné lôžkové oddelenie, kde sa o ne bude starať tím odborníkov, v zložení chirurgov, plastických chirurgov, onkológov, rádioterapeutov, psychológov a psychoterapeutov. Naše pacientky budú mať zabezpečený komplexný servis a komplexnú starostlivosť pod jednou strechou,“ pokračoval Dolinský.

V novootvorenom Centre chirurgie prsníka...
V novootvorenom Centre chirurgie prsníka Národného onkologického ústavu v Bratislave sa nachádza šesť izieb, v každej sú po dve lôžka. Jedna izba je pre pacientky s telesným postihnutím. Autor: Ivan Majerský, Pravda
V priestoroch centra sa tiež nachádza umelecká...
V priestoroch centra sa tiež nachádza umelecká zbierka viac ako 36 obrazov, ktoré darovali slovenskí výtvarníci. Tí sú združení v spoločnosti Spectrum ART. Autor: Ivan Majerský, Pravda

Centrum má tiež zámer pôsobiť v publikačnej činnosti a bude v sústave pracovísk, ktoré budú odporúčať trendy v onkochirurgickej liečbe karcinómu prsníka. Centrum tiež bude školiacim pracoviskom pre certifikáciu chirurgov so zameraním na toto ochorenie. V priestoroch centra sa tiež nachádza umelecká zbierka viac ako 36 obrazov, ktoré darovali slovenskí výtvarníci. Tí sú združení v spoločnosti Spectrum ART.

Partnermi projektu na vybudovanie Centra chirurgie prsníka sa stali Projekt Fashion Sparkling Charity Night, Nadácia SPP, Slovenská pošta a. s., GlaxoSmithKline Slovakia s. r. o., Nadácia J&T a Nadácia Eset.

#rakovina prsníka #NOÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku