Bezpečnostný analytik Zábojník: Európa je vo vojne s terorizmom

Európa je vo vojne s terorizmom a Nemecko nemá pod kontrolou bezpečnosť občanov, zareagoval na piatkový útok v bavorskom Mníchove slovenský bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

23.07.2016 10:04
mníchov, útok, streľba Foto: ,
Sviečky pred nákupným centrom v Mníchove, kde 18-ročný muž zastrelil deväť ľudí a potom aj seba.
debata (77)

Bezpečnostné zložky majú podľa jeho názoru dvoch nepriateľov, pred ktorými musia ochrániť obyvateľov: na jednej strane sú to zradikalizovaní útočníci a na druhej strane neonacisti, od ktorých sa očakávajú útoky na cudzincov.

„Najprv nebolo jasné, kto útočil, pretože tie informácie boli protichodné. Pokojne to mohli byť aj neonacisti,“ uviedol analytik.

„Neviem si predstaviť, aký chaos by nastal, ak by boli útoky koordinované paralelne vo viacerých nemeckých mestách. Je potrebné si uvedomiť, že tento stav je neúnosný a Európa je ťažko infikovaná už nielen hrozbami proti obyvateľstvu, ale aj realizáciou útokov s následkami veľkého množstva obeti,“ zdôraznil Zábojník.

Piatková streľba v Mníchove si podľa aktuálnych údajov vyžiadala desať mŕtvych a 16 zranených, z ktorých traja sa nachádzajú v ohrození života. Medzi mŕtvymi je zarátaný aj útočník, ktorý po úteku z miesta činu zrejme spáchal samovraždu, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenia polície.

Útočníkom bol 18-ročný mladík s dvojakým nemecko-iránskym občianstvom, ktorý žil v Mníchove viac ako dva roky.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Mníchov