V Nitre zomrel arcibiskup Dominik Hrušovský

27.07.2016 11:33

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu ráno arcibiskup Dominik Hrušovský. Zomrel v Nitre na Samovej ulici, kde posledné roky svojho života prežil na odpočinku, informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Počas aktívnych rokov svojho života Hrušovský pôsobil okrem iného ako rektor Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Po páde komunistického režimu v roku 1989 bol vikárom niekdajšej Trnavskej arcidiecézy pre Bratislavu a neskôr z poverenia pápeža Jána Pavla II. ako apoštolský nuncius v Bielorusku.

Ako ďalej informovala KBS, Dominik Hrušovský (1. júna 1926, Veľká Maňa, dnes Maňa, okr. Nové Zámky – 27. júla 2016, Nitra) sa po maturite v roku 1945 prihlásil za klerika do trnavského seminára. Najprv začal študovať na bohosloveckej fakulte v Bratislave a v roku 1946 ho ako nadaného študenta poslal biskup Pavol Jantausch na bohoslovecké štúdia do Ríma, kde navštevoval Lateránsku univerzitu.

Po tom, ako sa v roku 1948 dostali v Československu k moci komunisti, sa už na Slovensko nevrátil. Kňazskú vysviacku prijal 23. decembra 1950. Vykonával pastoračnú službu v severnom Taliansku, potom pôsobil ako profesor dogmatickej teológie, v rokoch 1955 až 1959 prednášal filozofiu a potom dogmatiku. V rokoch 1962 až 1966 pôsobil ako člen slovenskej katolíckej misie v Paríži.

Od roku 1966 pôsobil v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme a 1. marca 1973 sa stal jeho rektorom. V tejto funkcii zostal až do 31. decembra 1992. Súčasne pracoval ako výkonný redaktor časopisu Slovenské hlasy z Ríma. Vzhľadom na bohaté skúsenosti so Slovákmi mimo vlasti ho Svätá stolica 17. júna 1975 vymenovala za vedúceho duchovnej služby pre Slovákov v zahraničí.

K jeho 50-ročnému jubileu ho pápež Pavol VI. povýšil na pápežského preláta. Pápež Ján Pavol II. ho 18. decembra 1982 vymenoval za titulárneho biskupa tubijského. Biskupskú vysviacku prijal v Ríme z jeho rúk 6. januára 1983. Pád komunistického režimu v novembri 1989 priniesol obrat v jeho živote.

Dňa 24. septembra 1992 ho vymenovali za pomocného biskupa Trnavskej arcidiecézy, s osobitným pastoračným povolením pre hlavné mesto Slovenska – Bratislavu. Následne, 17. decembra 1992, bol Dominik Hrušovský slávnostne ustanovený za auxiliára a vikára Trnavskej arcidiecézy pre Bratislavu.

Na prvom zasadaní samostatnej Konferencie biskupov Slovenska 4. apríla 1993 ho zvolili za generálneho tajomníka KBS a predsedu Komisie pre Slovákov v zahraničí. Hrušovského pápež Ján Pavol II. 15. apríla 1996 vymenoval za apoštolského nuncia v Bielorusku a súčasne ho povýšil na arcibiskupa. Od júla 2007 žil v svojom rodisku, v Mani (okr. Nové Zámky), neskôr v nitrianskom podhradí na Samovej ulici.

#arcibiskup #Nitra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis vianoce

Perla biely amarylis vianoce

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk