Veriaci sa rozlúčili s arcibiskupom Dominikom Hrušovským

Veriaci sa v nedeľu v Katedrále svätého Emeráma v Nitre rozlúčili so zosnulým arcibiskupom Dominikom Hrušovským. Zomrel 27. júla vo veku 90 rokov. Poslednú rozlúčku a zádušnú svätú omšu celebroval nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

31.07.2016 13:08
debata (1)

Ako pripomenul, arcibiskup odišiel do večnosti v deň sviatku svätého Gorazda, ktorý bol nástupcom svätého Metoda. Práve šírenie úcty k svätým Cyrilovi a Metodovi bolo Hrušovského celoživotnou snahou.

„Jeho presvedčenie, že viera a mravnosť zachránili náš národ v minulosti a zachránia aj jeho budúcnosť, sú jeho duchovným poslaním,“ uviedol v kázni Judák. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí arcibiskupovi pomáhali v posledných rokoch jeho života, ktoré prežil v nitrianskom podhradí na Samovej ulici.

„Hoci jeho zdravie bolo oslabené, často bol hospitalizovaný, vyžaroval pokoj, trpezlivosť a kresťanský optimizmus, jeho celoživotné názory dýchali aktuálnosťou a otvorenosťou,“ povedal Judák o zosnulom arcibiskupovi. Pohreb bude v pondelok 1. augusta o 10:00 v jeho Hrušovského rodnej obci Maňa v okrese Nové Zámky.

Dominik Hrušovský sa narodil 1. júna 1926, kňazskú vysviacku prijal 23. decembra 1950. Pastoračnú službu vykonával najprv v severnom Taliansku. Od roku 1966 pôsobil v Slovenskom ústave svätého Cyrila a Metoda v Ríme a 1. marca 1973 sa stal jeho rektorom, ktorým bol až do konca roka 1992. Súčasne pracoval ako výkonný redaktor časopisu Slovenské hlasy z Ríma.

„Príkladne sa staral o ľudí v Ríme, predstavoval ich Svätému Otcovi na audienciách,“ vyzdvihol Judák. Vzhľadom na bohaté skúsenosti so Slovákmi mimo vlasti ho Svätá stolica 17. júna 1975 vymenovala za vedúceho duchovnej služby pre Slovákov v zahraničí. K jeho 50-ročnému jubileu ho pápež Pavol VI. povýšil na pápežského preláta.

Pápež Ján Pavol II. ho neskôr vymenoval za titulárneho biskupa tubijského. Biskupskú vysviacku prijal v Ríme z jeho rúk 6. januára 1983. Pád komunistického režimu priniesol obrat v živote Hrušovského.

V roku 1992 ho vymenovali za pomocného biskupa Trnavskej arcidiecézy, s osobitným pastoračným povolením pre Bratislavu, v tom istom roku sa stal auxiliárom a vikárom Trnavskej arcidiecézy.

Na prvom zasadaní samostatnej Konferencie biskupov Slovenska 4. apríla 1993 ho zvolili za generálneho tajomníka Konferencie biskupov Slovenska a predsedu Komisie pre Slovákov v zahraničí.

Pápež Ján Pavol II. Hrušovského 15. apríla 1996 vymenoval za apoštolského nuncia v Bielorusku a súčasne ho povýšil na arcibiskupa. Od júla 2007 žil v svojom rodisku v Mani, neskôr v nitrianskom podhradí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pohreb #Nitra #arcibiskup
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy