Figeľ: Parlament by mal prijať deklaráciu o genocíde na Blízkom východe

31.07.2016 13:26
Ján Figeľ
Ján Figeľ. Autor: ,

Národná rada SR by mala prijať Deklaráciu o genocíde na Blízkom východe. Predsedu parlamentu Andreja Danka o to požiadal osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ.

Zároveň požiadal, aby NR SR vyzvala medzinárodné spoločenstvo na intenzívne úsilie v záujme ľudskosti a medzinárodného práva. Ako povedal Figeľ, vývoj na Blízkom Východe ako genocídu už tento rok pomenovalo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

“Existencia a uznanie genocídy znamená priamu povinnosť konať tak, aby bola zastavená a nepokračovala. Obetiam prenasledovania má byť poskytnutá nevyhnutná a účinná pomoc,“ povedal Figeľ s tým, že zároveň páchatelia genocídy musia byť súdne stíhaní.

Figeľ upozornil, že slovenský parlament v roku 2004 prijal deklaráciu o genocíde Arménov v rokoch 1914–1915, čím uznal masovú tragédiu. „Aj od nás dnes závisí, či neprijateľné dianie na Blízkom východe bude len komentované, alebo aj účinne ovplyvňované smerom k mieru a obnove,“ konštatoval Figeľ. Podľa neho to súvisí aj s riešením príčin súčasnej utečeneckej krízy.

Na území Iraku a Sýrie obsadenom militantami z tzv. Islamského štátu masovo vraždia a likvidujú kresťanov, jezídov a iné náboženské a etnické menšiny. V roku 2003 žilo na území dnešného Iraku viac ako 1,4 milióna kresťanov, dnes ich je tam menej ako 260-tisíc. Podľa mnohých odborníkov toto prenasledovanie spĺňa kvalifikáciu genocídy.

#Blízky východ #genocída #Ján Figeľ #vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

39,99
Sweet ružové pivónie s kamilkami

Sweet ružové pivónie s kamilkami

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk