Figeľ: Parlament by mal prijať deklaráciu o genocíde na Blízkom východe

31.07.2016 13:26
Ján Figeľ
Ján Figeľ. Autor: ,

Národná rada SR by mala prijať Deklaráciu o genocíde na Blízkom východe. Predsedu parlamentu Andreja Danka o to požiadal osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ.

Zároveň požiadal, aby NR SR vyzvala medzinárodné spoločenstvo na intenzívne úsilie v záujme ľudskosti a medzinárodného práva. Ako povedal Figeľ, vývoj na Blízkom Východe ako genocídu už tento rok pomenovalo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

“Existencia a uznanie genocídy znamená priamu povinnosť konať tak, aby bola zastavená a nepokračovala. Obetiam prenasledovania má byť poskytnutá nevyhnutná a účinná pomoc,“ povedal Figeľ s tým, že zároveň páchatelia genocídy musia byť súdne stíhaní.

Figeľ upozornil, že slovenský parlament v roku 2004 prijal deklaráciu o genocíde Arménov v rokoch 1914–1915, čím uznal masovú tragédiu. „Aj od nás dnes závisí, či neprijateľné dianie na Blízkom východe bude len komentované, alebo aj účinne ovplyvňované smerom k mieru a obnove,“ konštatoval Figeľ. Podľa neho to súvisí aj s riešením príčin súčasnej utečeneckej krízy.

Na území Iraku a Sýrie obsadenom militantami z tzv. Islamského štátu masovo vraždia a likvidujú kresťanov, jezídov a iné náboženské a etnické menšiny. V roku 2003 žilo na území dnešného Iraku viac ako 1,4 milióna kresťanov, dnes ich je tam menej ako 260-tisíc. Podľa mnohých odborníkov toto prenasledovanie spĺňa kvalifikáciu genocídy.

#Blízky východ #genocída #Ján Figeľ #vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku