Pacienta neplatiča už lekár neodmietne

Dlžníci na zdravotných odvodoch už nebudú musieť otvárať peňaženku v ambulancii či v lekárni. Vyšetrenie aj lieky by za nich mala uhradiť zdravotná poisťovňa, ktorá si tieto náklady bude potom vymáhať od neplatičov.

02.08.2016 12:00
vlada, Tomáš Drucker Foto: ,
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa chystá pomôcť najmä sociálne slabším osobám, ktoré sú najčastejšími dlžníkmi zdravotných poisťovní.
debata (29)

V pripravovanej novele zákona o zdravotnom poistení to navrhuje rezort zdravotníctva. Zmena pomôže najmä ľuďom, ktorí nemajú peniaze na vyrovnanie dlhov. Zdravotným poisťovniam sa to však nepáči, tvrdia, že pribudne tých, ktorí sa odvodovej povinnosti budú vyhýbať.

Pacienti s dlžobami na poistnom dnes nemajú nárok na preplatené ošetrenie, operáciu či lieky, ak sa ich liečba dá odložiť. U lekára tak vyťahujú hotovosť. Ak peniaze nemajú, z ambulancie často odchádzajú preč bez toho, aby ich lekár prezrel. Výnimkou sú prípady, keď u nich dôjde k akútnemu zhoršeniu zdravia, vtedy liečbu hradia zdravotné poisťovne.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker navrhuje, aby k lekárovi mohol ísť bez obáv každý, bez ohľadu na jeho resty voči poisťovni a bez ohľadu na to, či ide o plánované alebo akútne ošetrenie (tzv. neodkladná starostlivosť). Pomôže to hlavne najslabším sociálnym skupinám „Z humánneho hľadiska je otázne odopretie poskytnutia zdravotnej starostlivosti osobe, ktorá objektívne nedokáže jednorazovo uhradiť svoj dlh z minulosti,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Stanislava Luptáková.

Okrem toho chce rezort uľahčiť prácu lekárom, ktorí najprv musia v zoznamoch poisťovní vyhľadávať, či pacient je, alebo nie je evidovaný ako dlžník. Keďže každá poisťovňa svoj zoznam neplatičov vedie iným spôsobom, vyhľadávanie doktorom uberá z času na ambulanciu. Ministerstvo poukazuje tiež na to, že pre lekára je komplikovaný postup, kedy má určiť, či ide o akútne zhoršenie, ktoré ohrozuje život človeka.

„Napríklad pacient dlžník, ktorý má zvýšený krvný tlak. Jeden deň ho pošlete domov, že liečbu možno odložiť, na druhý deň príde, že sa mu pohoršilo a už to odložiť nemôžete,“ poukazuje na zložitosť problému prezident Asociácie súkromných lekárov Mariána Šóth s tým, že najväčšie otázniky visia nad chronicky chorými pacientmi. „Žiadny lekár nechce ohroziť život pacienta a zároveň si uvedomuje, že je pod drobnohľadom Úradu pre zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznil prezident asociácie. Podľa neho najmä pre ambulantnú sféru chýba presná definícia neodkladnej starostlivosti. Aj preto avizovanú zmenu víta.

Z humánneho hľadiska je otázne odopretie poskytnutia zdravotnej starostlivosti osobe, ktorá objektívne nedokáže jednorazovo uhradiť svoj dlh z minulosti.
Stanislava Luptáková, hovorkyňa ministerstva

Luptáková doplnila, že súčasný zákon tiež nezohľadňuje splátkové kalendáre dohodnuté v rámci exekúcie. Hoci ľudia dlžoby exekútorom splácajú, poisťovne ich v zoznamoch vedú ako dlžníkov, čo však už neplatí, ak má človek dohodnuté splátky so zdravotnou poisťovňou. No dodala, že zdravotná poisťovňa bude mať aj naďalej možnosť vymáhať pohľadávku od pacienta. Návrh novely by sa mal dostať do pripomienkového konania v auguste a vláda by ho mala prerokovať v septembri.

Poistenec sa podľa súčasného zákona ocitne na zozname neplatičov, ak nezaplatí preddavok za tri mesiace či výška jeho nedoplatku presiahne desať eur. Ak je pacient na tejto listine, zdravotná poisťovňa prepláca iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Tá je definovaná ako náhla zmenu zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje život či zdravie človeka, do tejto kategórie napríklad spadá aj pôrod, infarkt či následky na zdraví po nehode. Ostatné typy vyšetrení dlžník hradí z vlastného vrecka, rovnako aj v lekárni musí zaplatiť plnú sumu za liek. Poisťovne napríklad neuhradia neplatičom plánované operácie, kúpele či zdravotnícke pomôcky. Takýto model funguje do chvíle, kým poistenec nevyrovná dlh.

Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje ku koncu júna 336 193 neplatičov. Jej hovorkyňa Petra Balážová vysvetľuje, že poisťovňa môže uhradiť zdravotnú starostlivosť aj dlžníkovi, pokiaľ má dohodnutý splátkový kalendár a svoj dlh riadne spláca. K pripravovanej novele však poisťovňa odmietla zaujať stanovisko. „VšZP sa k nej vyjadrí v rámci pripomienkového konania,“ uviedla Balážová.

Navrhovaná úprava zákona je podľa PR manažéra zdravotnej poisťovne Dôvera Branislava Cehlárika úplne zlá. Obáva sa, že na ňu doplatia najmä poctiví poistenci, ktorí sa neplatičom poskladajú na liečbu a lieky. Upozorňuje, že hrozí situácia, keď budú chýbať prostriedky na liečbu tých, ktorí to najviac potrebujú. Dlžníci tak budú podľa neho môcť neobmedzene čerpať zdravotnú starostlivosť a pritom neplatiť zdravotné odvody. „Navyše ich nikto neprinúti dodatočne za ňu zaplatiť, lebo im štát bude garantovať stálu bezplatnú zdravotnú starostlivosť,“ zdôrazňuje Cehlárik. Zároveň dopĺňa, že obmedzovanie pri zdravotnej starostlivosti zaberalo na notorických neplatičov viac ako vymáhanie dlhov.

Dôvera od neplatičov vymáha dlh prostredníctvom upomienky, výkazu nedoplatkov alebo cez exekútora. Poistenci majú zároveň možnosť uhradiť dlžobu priamo u lekára alebo v lekárni. Pri vyšetrení zdravotník dá pacientovi na výber, či nedoplatky vyrovná alebo zaplatí plnú sumu. Za takúto službu dostane lekár od poisťovne percento z vymáhanej sumy. V súčasnosti má Dôvera na svojom zozname 82 500 mien neplatičov s celkovým dlhom 106 miliónov eur.

Približne 58-tisíc dlžníkov má aj Union zdravotná poisťovňa, pričom resty voči nej dosahujú 56 miliónov eur Ani ona nie je z pripravovanej novely nadšená. Podľa hovorkyne Judity Smatanovej súčasný systém postupoval voči neplatičom prísnejšie. Obáva sa, že novela môže spôsobiť vyšší počet neplatičov. „V prípade zmeny systému bude potrebná opätovná úprava, čo zasa povedie k zvýšeným nákladom pre zdravotné poisťovne,“ uzatvára Smatanová.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Katarína Kafková považuje pripravovanú zmenu za dobrú správu pre pacientov. „Pacient nebude šikanovaný, no mal by si uvedomiť, že má aj povinnosti vyplývajúce zo zákona, ktoré by si mal plniť,“ upozornila Kafková.

© Autorské práva vyhradené

29 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotná poisťovňa #dlžník #zdravotné odvody