Kus lásky našiel šuriansky pár aj pre strom

Vytvorili nezvyčajný trojuholník, ktorý funguje. Dvojica milovníkov prírody a histórie zo Šurianok pustila do svojho života strom. Ich srdce si získal dub cerový, o ktorý sa pravidelne chodia starať na pole. Prihlásili ho aj do ankety Strom roka 2016.

08.08.2016 15:00
dub cerový, Šurianky Foto: ,
Jurajovi a Magdaléne zo Šurianok učaroval dub cerový, ktorý si začali všímať na potulkách po chotári.
debata (1)

„Keď nás ľudia vidia odchádzať z domu s náradím, musia si myslieť, kam tí blázni zase idú,“ smeje sa Juraj Kováč (42) zo Šurianok neďaleko Nitry. Prejdú asi tri kilometre, kým sa dostanú na pole k stromu, o ktorý sa rozhodli pred dvoma rokmi starať. Berú so sebou aj štvorročnú sučku Ritu.

Dub cerový, ktorý stojí v poli ako samotár, si všimli asi pred dvoma rokmi na potulkách v chotári. „Sme turisti a cykloturisti, máme radi prírodu a pamiatky,“ hovorí dvojica, ktorá sa aj teraz vybrala na bicykloch za slovenskými krásami.

„Začali sme k nemu pri našich prechádzkach chodievať a odvtedy nám prirástol k srdcu,“ dodáva Juraj. Okolo asi 150-ročného duba sa rozprestierajú polia a pôda sa obrábala blízko ku kmeňu. „To stromu určite neprospievalo. Narúšal sa tým koreňový systém, ktorým prijímal vlahu a živiny,“ podotýka nadšenec. Začali preto rozmýšľať, ako mu pomôcť.

„Najskôr sme študovali veci okolo toho, aby sme sa zorientovali. Zisťovali sme, či sa dá vyhlásiť za chránený,“ prezrádza Magdaléna Vallušová (42). Inšpirovali sa chráneným 300-ročným dubom cerovým v neďalekej dedine Hrušovany. Uvažovali, že by okolo stromu mohli vytýčiť ochranné pásmo. Na radu sa pýtali aj odborníkov. Jeden z nich im poradil, aby sa obrátili na družstvo, ktoré využíva tamojšie polia. „Spracovali sme projekt, s ktorým sme prišli za predsedom družstva. Pozrel si ho a s ochranným pásmom súhlasil.“

Okolo dubu vznikol kruh s priemerom asi 20 metrov. „Kopíruje približne šírku koruny. Tak sa to aj odporúča, pretože podobnú šírku ako koruna dosahujú aj korene,“ vysvetľuje Juraj. Pásmo vytýčili minulé leto po zbere úrody a vyznačili ho drevenými kolmi. „Starosta obce Šurianky nám umožnil vypíliť zopár agátov, z ktorých sme ich zhotovili,“ prezrádza Juraj. Pod stromom pribudla aj lavička s informačnou tabuľkou. Pri osádzaní im pomáhala rodina aj kamaráti.

Dobrovoľníci chodia k dubu aj naďalej. Plochu pod ním kosia a vytrhávajú burinu, aby dosiahli peknú zatrávnenú plochu. „Vlani bola veľká úroda žaluďov, ktoré sa počas prác dostali do zeme. Postupne z nich vyklíčili malé duby,“ ukazuje Juraj na skupinku rastliniek. „Časť z nich chceme zaškôlkovať a dopestovať z nich sadenice, ktoré potom vysadíme niekde naokolí,“ prezrádza dvojica ďalšie plány. Rastlinky presadia do svojej záhrady, aby sa o ne mohli lepšie starať.

S dubom má pár aktivistov aj ďalšie plány. „V minulosti doň udrel blesk a poškodil jeho korunu,“ hovorí miestny nadšenec. Odniesla si to vrchná časť. Dôkazom sú suché konáre bez listov. Strom by preto chceli odborne ošetriť. Aj preto sa ho po dlhom váhaní rozhodli prihlásiť do ankety Strom roka 2016.

Pár zo Šurianok sa nestará len o strom. Ešte predtým objavili v susednej dedine Hruboňovo zanedbaný židovský cintorín. „Obrátili sme sa na židovskú obec, či ho môžeme očistiť a pustili sme sa do práce,“ prezrádza Juraj. V začiatkoch napočítali päť pomníčkov, postupne ich odkryli štrnásť. „Myslím si, že na nejaký ešte narazíme,“ hovorí Juraj.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Strom roka