Uctili si obete nacistov vo vypálenej obci Kalište

Minister obrany Peter Gajdoš si uctil pamiatku obetí, ktoré v priebehu druhej svetovej vojny zavraždili nacisti v obci Kalište. Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj predseda vlády Robert Fico a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Pietny akt bol súčasťou 11. ročníka podujatia Stretnutie generácií, ktoré organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

13.08.2016 15:25
kalište Foto:
Uctili si pamiatku obetí z obce Kalište.
debata (11)

„Boj za hodnoty, akými sú mier a sloboda, má nesporný význam v každej dobe. Obyvatelia Kališťa za ne zaplatili tým najcennejším, čo mali, svojím životom. To, že sa tu takto po rokoch dokážu stretnúť celé generácie ľudí je úžasné v tom, že sa sem aspoň na chvíľu symbolicky vráti život a zároveň tak spoločne vzdáme úctu tým, ktorí za svoju snahu vzoprieť sa nacizmu zaplatili krutú daň,“ povedal Gajdoš.

Ako ďalej uviedol na tomto podujatí bol prvýkrát, no utkvie mu v pamäti. „Rozhodne odporúčam všetkým, aby sa na ňom v ďalších rokoch zúčastnili. Je to určite aj odkaz pre mladé generácie, ktoré si tieto udalosti nepamätajú. Ja som mal to šťastie, že mne rodičia o vojne a zverstvách, ktoré s ňou súviseli, rozprávali,“ uviedol minister. Zároveň pripomenul, že je dôležité podporovať tradície a nikdy nezabudnúť na to, že za mier a slobodu sa v každom prípade oplatí bojovať.

Obec Kalište v marci 1945 vypálili nemecké jednotky a jej obyvateľov vyvraždili. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Kalište