Konkurz na nové primárske miesto v Trenčíne zrušili

Zlúčenie traumatologického a ortopedického oddelenia v trenčianskej fakultnej nemocnici sa odkladá na neurčito. Ministerstvo zdravotníctva tento zámer pozastavilo.

16.08.2016 07:00
debata

Podľa názoru viacerých lekárov hlavným cieľom spájania malo byť vytvorenie primárskeho miesta pre vybratého človeka, ktorým mal byť poslanec parlamentu Jaroslav Ridoško (SNS). Ten pracuje v nemocnici ako úrazový chirurg. Vedenie zariadenia argumentovalo, že zlúčením oddelení chce ušetriť.

Nemocnica už vyhlásila konkurz na obsadenie primárskej pozície novovytvoreného oddelenia. Uzávierka na podávanie prihlášok bola v piatok 12. augusta. Medzitým však ministerstvo zdravotníctva ako zriaďovateľ nemocnice požiadalo o pozastavenie tohto procesu „do vyriešenia sporných otázok". Preto trenčiansky manažment konkurz zrušil. Ridoško ešte predtým vyhlásil, že sa do výberového konania zatiaľ neprihlásil, ale uvažuje nad tým.

„Vedenie FN Trenčín, samozrejme, akceptuje návrh ministerstva zdravotníctva na pozastavenie procesu zlučovania oddelenia úrazovej chirurgie a oddelenia ortopédie. Napriek tomu však stále vidí ekonomickú výhodnosť zlúčenia uvedených oddelení a toto presvedčenie sa budeme snažiť doložiť ministerstvu potrebnými analýzami a číslami," povedala Petra Nevláčilová, hovorkyňa trenčianskej nemocnice.

Nemocnica tvrdí, že obe oddelenia tvoria hospodársku stratu. Podľa Mareka Káčerika, námestníka pre zdravotnú starostlivosť, vlani boli spolu v mínuse 1,5 milióna eur. Dodal, že ich spojením chcú dosiahnuť lepšie využitie nemocničného personálu, postelí, operačných sál a prístrojovej techniky.

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor ortopédia Andrey Švec so zlúčením nesúhlasí a považuje ho za neprijateľné. Obrátil sa listom na ministra zdravotníctva Tomáša Druckera a požiadal ho, aby túto fúziu zastavil. Minister sa chce o zámere dozvedieť viac.

„Minister sa v najbližších dňoch s Andreyom Švecom osobne stretne, aby s ním prediskutoval jeho argumenty," reagovala hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková. Na ďalšie otázky Pravdy, dokedy je zámer pozastavený a či sa potvrdili podozrenia, že nové primárske miesto bolo pripravované pre vopred vybraného človeka, Luptáková neodpovedala.

Na pracovisku Andreya Šveca sme sa dozvedeli, že má až do konca augusta dovolenku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #nemocnica #primár #Tomáš Drucker