Slováci a Česi si pripomínajú výročie okupácie z augusta 1968

Slováci a Česi si v nedeľu pripomínajú 48. výročie okupácie Československa vojskami piatich štátov Varšavskej zmluvy. V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky.

21.08.2016 08:51, aktualizované: 13:43
debata

Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa nakoniec stiahli až v roku 1991.

Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie.

Za prvého, neskôr generálneho tajomníka ÚV KSČ bol na jar 1969 zvolený Gustáv Husák, ktorý sa v roku 1975 stal aj prezidentom.

Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala v septembri 1968 od 21. augusta do 3. septembra 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili.

Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie.

V súvislosti s pozvaním sovietskych vojsk do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.

Praha spomínala na august 1968

Pred budovou Českého rozhlasu (ČRo) v Prahe na Vinohradoch si ľudia pripomenuli 48. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Práve pri rozhlase sa ľudia s vojakmi, ktorí ho chceli obsadiť, vtedy stretli a niekoľko ich na mieste aj zomrelo, píše spravodajský server Novinky.cz.

Na pietnom akte pred budovou ČRo sa zúčastnili okrem iných minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier, minister kultúry Daniel Herman, podpredsedníčka Senátu Miluše Horská a za Snemovňu poslanec Karel Schwarzenberg.

Ten zožal už v priebehu svojho prejavu potlesk niekoľkých desiatok prítomných okolostojacich, keď uviedol, že nestačí si len pripomínať padlých hrdinov, ale že za slobodu slova treba bojovať v každej dobe. Veľké peniaze a stranícke knižky sú podľa Schwarzenberga pre slobodu slova rovnako nebezpečné ako kanóny tankov.

Vojská piatich krajín Varšavskej zmluvy prekročili československé štátne hranice v noci z 20. na 21. augusta 1968. Násilne sa tým skončil pokus o reformu vtedajšieho socialistického Československa. Do konca toho istého roka si invázia vyžiadala 108 mŕtvych, asi 500 ťažko a ďalšie stovky ľahko zranených ľudí, sumarizuje server, on-line magazín denníka Právo.

Platforma BEZ komunistů.cz si dnes pripomenula vpád vojsk z roku 1968 pri pomníku svätého Václava predčítaním 113 mien ľudí, ktorí zomreli pri okupácii a pri jej prvom výročí v roku 1969. Na pamiatku týchto obetí sa v nasledujúcich dňoch uskutoční reťazová hladovka. Pietne stretnutie usporiadala na Václavskom námestí aj strana TOP 09, zhrnul server.

debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #okupácia Československa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy