Incident pred Bonaparte: Dav vypískal aktivistku Krempaskú, zasahovala polícia

Na pondelkový protest pred bytovým komplexom Bonaparte v Bratislave, v ktorom býva predseda vlády Robert Fico, prišli aj aktivisti z Inštitútu ľudských práv (IĽP). Tí transparentmi a podobizňami opozičných lídrov vyjadrili nesúhlas, že protesty organizujú opozičné strany SaS a OĽaNO.

22.08.2016 18:53 , aktualizované: 19:49
bonaparte, protest, Foto: ,
Účastníci slovnej potýčky počas protestu pred bytovým komplexom Bonaparte.
debata (465)

Míting sa začal približne s 15-minútovým oneskorením. Hneď po jeho začiatku sa pod hlavnú tribúnu postavili aj aktivisti na čele s organizátorkou protestov Gorila Alenou Krempaskou, ktorá je riaditeľkou IĽP.

Na míting si priniesli niekoľko transparentov a podobizne viacerých politikov s napoleonskou čiapkou na hlave. Okrem koaličných politikov Roberta Fica a Bélu Bugára mali takto zobrazených aj lídrov opozície Igora Matoviča, Daniela Lipšica a Richarda Sulíka.

Keď sa aktivisti postavili pod tribúnu, viacerí účastníci protestu začali na nich kričať, aby išli preč a svojimi transparentmi ich udierali po hlavách. Viaceré transparenty či podobizne politikov aktivistom strhli.

Provokatérsky transparent počas protestu pred... Foto: SITA, Marko Erd
bonaparte, krempaská, Provokatérsky transparent počas protestu pred bytovým komplexom Bonaparte.

Po týchto fyzických incidentoch prišli aktivistov ochrániť policajti, ktorí ich po niekoľkých minútach vyviedli pre ich vlastnú bezpečnosť z davu. Popritom dav tlieskal, ale aj skandoval hlasné „fuj“.

Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv novinárom povedal, že niekoľko aktivistov sa prišlo pokojne postaviť pod tribúnu, kde ich napadli viacerí ľudia s tým, že jeho zhodili na zem. „My sme pokojne stáli, nič sme nenarúšali, chceli sme sa zúčastniť na verejnom zhromaždení a ich (SaS a OĽaNO) fanúšikovia nás napadli,“ povedal Weisenbacher s tým, že polícia si opísala ich osobné údaje.

Riaditeľka Inštitútu ľudských práv (IĽP) a... Foto: SITA, Marko Erd
bonaparte, Alena Krempaská, polícia Riaditeľka Inštitútu ľudských práv (IĽP) a jedna zo spoluorganizátoriek protestu Gorila Alena Krempaská (v strede) počas protestu pred bytovým komplexom Bonaparte.

„Neviem, či nás budú riešiť. Dúfam, že budú riešiť toho, čo ma zhodil, všetko je na kamere,“ zdôraznil. Účasť aktivistov zdôvodnil tým, že súčasná situácia s takouto vládnou koalíciou, ale aj opozíciou nahráva len neonacistovi Marianovi Kotlebovi a bláznovi Borisovi Kollárovi. Aktivisti zvážia, či neprídu na zhromaždenie aj budúci pondelok. „Uvidíme, asi prídeme znovu,“ dodal. Aktivisti po vyvedení políciou priestor pred Bonaparte opustili a odišli preč.

Pred bytovým komplexom Bonaparte sa koná desiaty protest, ktorý organizujú opozičné strany SaS a OĽaNO. Prišlo naň približne 400 ľudí. Pred nimi z tribúny vystupujú ochrancovia prírody z celého Slovenska. Uviedol ich Juraj Smatana.

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov. Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov.

Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené lacné nájomné, čo považujú za úplatok. Opoziční politici tiež odôvodňujú organizovanie demonštrácií tým, že im vládna koalícia zabránila prerokovať tieto záležitosti na pôde parlamentu.

Mimoriadne schôdze o vyslovení nedôvery Kaliňákovi aj Ficovi zvolané na začiatku leta totiž presunuli až na koniec riadnej septembrovej schôdze. Opozičné subjekty v tom vidia obmedzovanie možnosti vykonávať mandáty svojich poslancov a tým aj porušenie ústavy.

465 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Bašternák #Bonaparte #Alena Krempaská