NÚSCH podľa Beblavého nakúpil predražený materiál

Skutočnou zlatou baňou slovenského zdravotníctva je podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého obchod so špeciálnym zdravotníckym materiálom. Na štvrtkovej tlačovej besede poukázal na nákup výstuží ciev používaných po infarkte, ktoré Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave v marci 2014 obstaral od firmy Meditrade pri cene 4 400 eur za jeden kus, pričom celková hodnota nákupu bola 1,54 mil. eur.

25.08.2016 15:15, aktualizované: 17:38
Miroslav Beblavý Foto: ,
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý
debata (21)

V apríli 2015 pritom tá istá firma podľa Beblavého dodala identický produkt Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb za 2 200 eur za kus, čo je o polovicu menej ako to bolo v prípade NÚSCH.

V máji minulého roka rovnaký obchod s firmou Meditrade zrealizoval aj Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a to pri cene 3 630 eur za jeden kus. Vo všetkých troch prípadoch bola firma Meditrade podľa Beblavého jediným uchádzačom, a teda súťažila sama so sebou. „Oproti inému tendru v štátnej nemocnici tak štát preukázateľne prerobil 770 000 eur. Na jednej položke, v jednom tendri, v jednej nemocnici,“ tvrdí opozičný poslanec.

Špeciálny zdravotnícky materiál podľa Beblavého tvorí viac ako 40 % obstarávania slovenských nemocníc, pričom na tieto nákupy ide ročne 139 miliónov eur. Tri srdcovocievne ústavy na Slovensku pritom majú 56-percentný podiel obstarávaní v zdravotníctve.

„Vo všetkých obstarávaniach týchto troch nemocníc je priemerný počet ponúk 1,1, teda z desiatich obstarávaní týchto nemocníc v deviatich dostanú len jednu ponuku na čokoľvek, čo kupujú a v desiatej dostanú dve,“ povedal Beblavý.

Na obchodoch so špeciálnym zdravotníckym materiálom pritom podľa opozičného poslanca zarábajú nie priamo výrobcovia, ale sprostredkovateľské firmy. „Napríklad v tejto chvíli prebieha v NÚSCH ďalšia súťaž na spomínané intrakoronárne stenty za viac ako 6 miliónov eur a nie je dôvod si myslieť, že skončí inak ako predtým,“ tvrdí poslanec.

Dobrým príkladom zárobkov sprostredkova­teľských firiem je podľa Beblavého firma Cardioservice, s. r. o., ktorá bola založená koncom augusta 2013 a dodáva primárne takýto materiál. „Už v roku 2014, teda v prvom plnom roku svojej existencie, dosiahla famózne výsledky. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5 000 eur. Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur,“ upozornil. Spomedzi všetkých preskúmaných dodávateľov troch najväčších štátnych kardioústavov je podľa Beblavého Cardioservice práve firmou, ktorej za roky 2013 až 2015 v priemere najviac narástli zisky, tržby a pomery zisku k tržbám.

„Existujú bohaté zahraničné skúsenosti, ako zásadne znížiť výdavky na špeciálny zdravotnícky materiál a využiť usporené peniaze na lepšiu zdravotnú starostlivosť,“ upozornil Beblavý. Podľa neho je na Slovensku potrebné zaviesť základnú porovnateľnosť špeciálnych zdravotníckych materiálov, ktoré majú rovnaké špecifikácie, ale odlišných výrobcov a začať porovnávať ich ceny.

Druhým krokom je podľa Beblavého kompletná cenová transparentnosť po vzore Veľkej Británie, aby bolo cenové porovnávanie jednotlivých nákupov verejne dostupné na internete. Nezaradený poslanec tiež žiada zaviesť centralizáciu nákupov špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ako to ministerstvo zdravotníctva realizuje napríklad pri nákupe CT prístrojov.

Riešením je podľa Beblavého aj obmedzenie obchodovania s tzv. sprostredkova­teľskými firmami, ktoré v konečnom dôsledku navyšujú finálne ceny. „Rokovanie so samotnými výrobcami môže výrazne skresať náklady na obstarávanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu a obmedziť priestor pre korupciu,“ dodal Beblavý.

Vedenie NÚSCH: Stačilo sa opýtať, podali by sme vysvetlenie

Generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly odkázal na brífingu poslancovi Beblavému, že stačila jedna otázka a NÚSCH by podal vysvetlenie. Ako pokračoval, NÚSCH obstarával stenty na základe verejného obstarávania v cene, ktorá je kategorizovaná, a teda 4 400 eur s DPH. Nákup sa však v takej cene podľa generálneho riaditeľa neuskutočnil.

NÚSCH totiž požiadal distribútora o zníženie ceny pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa ústavu znížila úhrady. Distribútor na zníženie podľa generálneho riaditeľa pristúpil a stanovil ju na úroveň maximálnej úhrady Všeobecnej zdravotnej poisťovne, čo bolo miesto 4 400 eur 3 960 eur vrátane DPH.

NÚSCH však podľa Msollyho nepristúpil na kúpu, ale rokoval. „Kedy 17. februára 2015 sme sa dohodli s dodávateľom na dodávke predmetných stentov v cene 1 848 eur vrátane DPH. Kúpili sme 25 kusov,“ vysvetlil Msolly. Následne pri ďalších súťažiach cena vzrástla na 2 200 eur s DPH. „Od toho času NÚSCH kupuje v tej istej maximálnej dohodnutej cene, 2 200 eur s DPH. Nikdy NÚSCH nenakupoval drahšie ako 2 200 eur s DPH. Toto platí nielen pre túto komoditu, ale pre väčšinu komodít,“ ubezpečil Msolly.

Drucker: Máme jasnú ambíciu v oblasti efektivity vynakladania verejných prostriedkov

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vyhlásil na brífingu, že rezort má jasnú ambíciu v oblasti efektivity a účelnosti vynakladania verejných prostriedkov aj pri nákupe špeciálneho zdravotného materiálu, ministerstvo to deklarovalo aj v programovom vyhlásení vlády.

„Čo sa týka špeciálneho zdravotníckeho materiálu zákon presne ustanovuje podmienky, ako sa kategorizujú špeciálne zdravotnícke materiály a v tomto prípade sa musí vychádzať z oficiálnych cenníkov. Žiaľ, nepodarilo sa v Európe dostať do rozsiahlejšieho zverejňovania oficiálnych cenníkov. V skutočnosti sme schopní vychádzať len z belgického oficiálneho cenníku, v niektorých špeciálnych zdravotníckych materiáloch je k dispozícii aj francúzsky cenník, čo spôsobuje vyššie ceny materiálu, pretože neexistuje oficiálna konkurencia,“ vysvetlil minister.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Miroslav Beblavý #Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH)
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy